‫ اخبار

رئیس پارک علم و فناوری البرز در اولین نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز ؛ ساختارهای فناورانه البرز افزایش یابد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز ، رئیس پارک علم و فناوری البرز در اولین نشست کارگروه تخصصی اشتغال استان البرز با اشاره به شعار سال مبنی بر تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین گفت: زیر ساخت های فناورانه برای اشتغال دانش بنیان باید فراهم شود.

مهندس مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی روز دوشنبه در نشست کارگروه اشتغال استان البرز افزود: بخشی از این زیرساخت ها در حوزه پارک علم و فناوری در مراکز رشد و نو آوری فراهم می شود. وی تاکید کرد: برای تحقق اهداف شعار سال برنامه ریزی جدی باید داشت و دراین زمینه به محور موضوعی زیست بوم باید توجه شود.

عباسی گفت: اکنون 309 شرکت دانش بنیان داریم که این ساختارهای فناورانه با توجه به آمار بالای شرکت های دانش بنیان کافی نیست .

وی اضافه کرد: یکی از پیشنهادات مهم دراین زمینه راه اندازی شهرک دانش بنیان است که در مصوبات سفر رئیس جمهور به البرز قرار گرفت . رئیس پارک علم و فناوری البرز ، راه اندازی حداقل پنج مرکز رشد درشهرهای اقماری و تکمیل فاز 2 مرکز رشد شهید سلیمانی ازدیگر اقدامات موثری دانست که باید دراین زمینه مدنظر قرارگیرد.

عباسی بیان داشت: یکی از بهترین اتفاقات اخیر برای ما، تاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان بود که با نیروهای خوب به عنوان یکی از ارکان زیست بوم فناوری شکل و در دل پارک قرار گرفت، ارتباط میان پارک و مسئولان استان در تکمیل زیست بوم تاثیر زیادی داشت. دراین نشست پیرامون رویکرد اشتغال استان با توجه به شعار سال،ارایه گزارش راه اندازی سامانه رصد،ارایه گزارش در خصوص توزیع شهرستانی و دستگاهی تعهد ایجاد120 هزار فرصت شغلی در دستگاههای اجرایی وارایه تحلیل در خصوص افزایش 57درصدی مزد سال1401 توسط مدیران دستگاههای اجرایی البرز بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

29 فروردین 1401 برچسب‌ها: دانش بنیان, فناور, اشتغال
سهم اعتبارات دانش‌بنیان البرز افزایش یابد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز ، رئیس پارک علم و فناوری البرز در نشست با دکتر علیرضا عباسی نماینده مردم کرج ،اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی و نیز شماری از نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان استان گفت: این استان با رغم تعداد بالای شرکت‌های دانش‌بنیان از اعتبارات کمی در این زمینه در مقایسه با سایر استان‌های کشور برخوردار است. مهدی عباسی در دیدار با نایب‌رئیس دوم کمیسیون کشاورزی،آب ،منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی افزود: البرز به لحاظ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان رتبه چهارم کشوری را به خود اختصاص داده است. وی ادامه داد: این استان طی 10 سال گذشته به لحاظ میزان بودجه آخرین استان کشور بوده اگرچه در سال جاری افزایش خوبی در این زمینه خواهیم داشت ولی جداول ابلاغ نشده است. مهدی عباسی بیان داشت: امروز در پارک علم و فناوری درصدد هستیم پس از بررسی‌های کارشناسی ، واحدهای فناور را با گرفتن کارگزاران قوی تبدیل به دانش‌بنیان کنیم. وی یاد آورشد: از مجموع 308 شرکت دانش‌بنیان البرز ، 40 شرکت در پارک علم و فناوری این استان مستقر هستند که در این زمینه نیز ساماندهی لازم صورت می‌گیرد. رئیس پارک علم و فناوری البرز ادامه داد: برای احداث شهرک دانش‌بنیان باید با ایجاد زیرساخت‌ها و سوله سازی پیش رفت که گام‌هایی برداشته‌شده است. وی یادآور شد: امروز در حوزه دانش‌بنیان باید با تسهیل صدور مجوزها و جلوگیری از برخی از رانت‌ها موانع را از پیش پای تبدیل دانش به ثروت برداریم . عباسی با اشاره به نقش مؤثر صندوق پژوهش و نوآوری در توسعه دانش‌بنیان‌ها گفت: این صندوق ظرفیت مطلوبی در حوزه دانش‌بنیان است که باید هرچه بیشتر از آن بهره برد. گفتنی است در نشست شرکت‌های دانش‌بنیان استان البرز با علیرضا عباسی نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد در مجلس شورای اسلامی ، تعدادی از مدیران شرکت‌های فناور درزمینهٔ فعالیت‌های فناورانه خود مسائل و معضلات را اشاره داشتند. همچنین در این نشست کلیاتی از مشکلات شرکت‌ها درزمینهٔ اخذ مجوزها، گواهینامه ، بازار فروش انحصاری و سلیقه‌ای کردن اجرای قوانین دانش‌بنیانی توسط دستگاه‌های اجرایی دولتی ذیربط، کمبود فضا ، تسهیلات ، سختگیری و طولانی بودن اخذ مجوزها و استاندارها، سازوکار نامناسب برای شرکت‌های دانش‌بنیان در مجموعه‌های اجرایی و دولتی، ارتباط‌های دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ، عدم ارائه خدمات پس از فروش محصولات فناورانه ایرانی در خارج از کشور به جهت مشکلات داخلی از سوی نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شد.

مدیرعامل یک شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری البرز ؛ خطاب به رئیس جمهور به شرکت های دانش بنیان و فناور اعتماد و از آن ها حمایت کنید

مدیرعامل شرکت آوید سامانه رایمون مستقر در پارک علم و فناوری البرز، در سفر استانی آیت اله رئیسی به استان البرز گفت:  ریاست محترم جمهور جناب آقای رئیسی از شما می خواهیم به موضوع فرهنگ سازی برای کارآفرینی جوانان و نیز حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور اعتماد کنید. به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، مهندس میثم سخن گو نماینده شرکتهای عضو پارک علم و فناوری البرز و  مدیرعامل شرکت آوید سامانه رایمون  در سفر استانی آیت اله رئیسی به استان البرز به عنوان کارآفرین جوان در حوزه شرکت های خلاق ، فناور و دانش بنیان  به ایراد سخن پرداخت. 

مدیرعامل شرکت آوید سامانه رایمون مستقر در پارک علم و فناوری البرز، در سفر استانی آیت اله رئیسی به استان البرز گفت:  ریاست محترم جمهور جناب آقای رئیسی از شما می خواهیم به موضوع فرهنگ سازی برای کارآفرینی جوانان و نیز حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور اعتماد کنید.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، مهندس میثم سخن گو نماینده شرکتهای عضو پارک علم و فناوری البرز و  مدیرعامل شرکت آوید سامانه رایمون  در سفر استانی آیت اله رئیسی به استان البرز به عنوان کارآفرین جوان در حوزه شرکت های خلاق ، فناور و دانش بنیان  به ایراد سخن پرداخت. 

وی با توجه به نام گذاری سال جاری با محوریت حمایت از شرکت های فناور و دانش بنیان توسط مقام معظم رهبری، گفت: مهمترین حمایتی که می توان از کارآفرین و کارآفرینی انجام داد، فرهنگ سازی گسترده در سطح کشور است. با همان قوتی که در طول  سالها برای کنکور ، دانشگاه و کارمند پروری تبلیغ شد، برای کارآفرینی واشتغال زایی ، سرمایه گذاری و تبلیغ شود. تا جوانان مشتاق بتوانند با حمایت خانواده و جامعه پا به عرصه کارآفرینی بگذارند.

مدیرعامل شرکت آوید سامانه رایمون مستقر در پارک علم و فناوری البرز افزود: باید فرهنگ سازی شود؛ به نحوی که کارآفرینی به عنوان یک ارزش در کشور تلقی شود و فعالیت این جوانان خالق و جهادی مورد توجه جامعه قرار گیرد، با توجه به انگیره و نشاط ایجاد شده می توانیم در کوتاه مدت شاهد تغییر اساسی در رویه اشتغال زایی باشیم. می توان انتظار داشت که یک جوان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه یا حتی پیش از آن، بتواند برای خود یا چند نفر دیگر به دنبال ایجاد شغل باشد، به جای آنکه به ارسال رزومه به سازمان های دولتی یا شرکت های خصوصی جهت استخدام اتکا نماید.

این مدیر فناور با تاکید بر اعتماد دولت و در صدر آن رئیس جمهور به شرکت های خالق ، فناور و دانش بنیان تصریح کرد:
جناب آقای رئیس جمهور،
 شرکت های دانش بنیان و فناور امکان به سرانجام رساندن پروژه های مهم و کلیدی در سطح ملی را دارند اما توانایی دریافت این پروژه ها با ساختار بروکراتیک و نگاه بدبینانه کنونی برایشان فراهم نیست. به شرکت های فناور اعتماد کنیم و پروژه های ملی و کلیدی را بدهیم.نگوییم توان مالیشان کم است، ریسکش بالاست ، ممکن است انجام نشود. پروژه های انجام نشده بسیاری وجود دارد که شرکت های بسیار بزرگ و توانمند
عهده دار آن بوده اند ، مطمئنا با تغییر رویه می توانیم تحولی ایجاد کنیم .


لذا از شما خواهشمندم دستوری فرمایید تا استان ها موظف شوند بخشی از پروژه های در دست اقدام خود را از طریق پارک های علمی و فناوری و مراکز رشد به شرکت های واجد شرایط مستقر در این مراکز ، جهت انجام واگذارنمایند. شروع این اقدام را می توان با واگذاری حداقل 33 درصد از این پروژه ها انجام داد.

جناب آقای رئیس جمهور، مطمئن باشید با توجه به ساختار این شرکت ها، در کمتر از 21 ماه نتایج شگفت انگیر و سازنده آن را با کاهش چشمگیر هزینه و زمان اجرای پروژه و هم چنین افزایش کیفیت و کارایی آنها در سطح کشور، مشاهده خواهید نمود.اما مطمئناً بدون ایجاد این تغییرات اساسی در ساختار مذکور، حمایت ها در حد یک بنر و تابلو از سخنان مقام معظم رهبری باقی خواهد ماند.

مهندس سخنگو در بخش سوم بر  حمایت ها اشاره کرد و گفت: بسیاری از جوانان نخبه کشور ، کار خود را از زیر پله شروع کرده اند، به افراد و شرکت های مشتاق دانش بنیان و فناور زیر پله بدهید، اما با هزینه مناسب؛ به نحوی که یک جوان با سن کم از عهده هزینه های آن برآید. بسیاری از حمایت های جزئی که شاید به چشم هم نیاید برای شرکت های تازه تاسیس دانش بنیان و فناور حیاتی است .

مدیرعامل شرکت آوید سامانه رایمون مستقر در پارک علم و فناوری البرز در ادامه به ارائه تجهیزات و فضای کار با هزینه مناسب می تواند موتور محرکی شود برای جهش این شرکت ها  پرداخت و اظهار داشت:

جناب آقای رئیس جمهور، کار و فعالیت شرکت های فناور و دانش بنیان ریسک و هزینه بالایی دارد و در حال حاضر تمام این ریسک را کارآفرین متحمل می شود. دستگاه ها و ارگان ها تنها دم از حمایت می زنند و هیچ بانک یا ارگان دولتی حاضر نیست کوچکترین قسمتی از این ریسک را متحمل شود.

لذا خواهشمندم تمهیداتی اندیشیده شود تا تسهیلات، تجهیزات و فضای کار با هزینه مناسب در خور توان یک جوان با سن کم در اختیار شرکت های فناور قرار گیرد.

23 فروردین 1401 برچسب‌ها: جهاددانشگاهی, رایمون, پارک البرز, سخنگو
رئیس پارک علم و فناوری البرز اولین مرکز نوآوری تمام خصوصی در پارک علم و فناوری البرز راه اندازی می شود

 رئیس پارک علم و فناوری البرز در حاشیه نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور در محل وزارت علوم با تبریک (سال 1401)، به‌عنوان سال «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرینی» گفت: پارک‌های علم و فناوری نقش مهمی در زیست‌بوم توسعه هر استانی دارند و ازاین‌رو توسعه چتر حمایتی پارک علم و فناوری البرز به همه شهرستان‌های استان، یکی از برنامه‌های اصلی ماست. به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، مهندس مهدی عباسی خاطرنشان کرد: استان البرز قطب علم و فناوری کشور و دارای ظرفیت‌های خوب برای توسعه فناوری و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان است و ما تلاش می‌کنیم همه شهرستان‌های استان از زیرساخت‌های فناورانه پارک علم و فناوری البرز برخوردار شود تا بتوانیم توسعه فناوری و به‌تبع آن توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور را در همه شهرستان‌ها به‌ویژه در کنار صنایع بزرگ و بنگاه‌های اقتصادی داشته باشیم. رئیس پارک علم و فناوری البرز از راه‌اندازی اولین مرکز نوآوری خصوصی استان بنام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی خبر داد و اعلام کرد: اولین مرکز نوآوری تمام خصوصی در فضایی به وسعت 7500 مترمربع در داخل پارک علم و فناوری و با سرمایه‌ای بالغ‌بر 53 میلیارد تومان راه‌اندازی می‌شود. مهندس عباسی با تأکید بر اینکه این مرکز بستر توسعه شتاب‌دهنده‌ها و سرمایه‌گذاری خطرپذیر را فراهم می‌نماید افزود: این مرکز می‌تواند روند توسعه اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی استان را تسریع نماید. وی با تأکید بر اینکه پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی بار دیگر حجت را بر مسئولان تمام کرد گفت: همه باید برای تحقق زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی و اشتغال دانش‌بنیان تلاش کنیم. باید همه تلاش کنیم راه‌های تحقق شعار امسال را از نگاه بازیگران زیست‌بوم فناوری مسئولان و فعالان عرصه فناوری شناسایی و عملیاتی کنیم. رئیس پارک علم و فناوری البرز به سفر اخیر رئیس‌جمهور و هیات محترم دولت به استان البرز اشاره و تصریح کرد: یکی از مشکلات توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در پارک علم و فناوری البرز، بحث فضای فیزیکی است و خوشبختانه در سفر هیئت دولت به استان البرز برای توسعه فضای فیزیکی پارک 50 میلیارد تومان مصوب شد که می‌تواند بخشی از مشکلات را برای استقرار واحدهای فناور مرتفع نماید.

راه‌اندازی اتاق تسهیل اشتغال دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

دفتر ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه شهید بهشتی، اتاق تسهیل اشتغال دانشجویان دانشگاه را در محل مرکز رشد و فناوری دانشگاه با اهداف زیر راه اندازی کرده است:

-تسهیل در اطلاع‌رسانی فرصتهای شغلی/کارآموزی، رویدادها و کارگاه‌های مهارت‌آموزی
-شناسایی توانمندی‌ها و نیازهای دانشجویان در راستای مسیر شغلی آنان‌ 
-برگزاری کارگاههای عمومی و تخصصی مرتبط با اشتغال و مهارت‌افزایی
-تسهیل ورود شرکتها به دانشگاه جهت استخدام دانشجویان
-افزایش انگیزه دانشجویان برای ورود به بازار کار و اشتغال‌پذیری آنان
-آشنایی بیشتر دانشجویان با مهارت‌های مورد نیاز صنعت
-ارائه خدمات مربیگری به دانشجویان

16 فروردین 1401 برچسب‌ها: دانشگاه شهید بهشتی, اتاق تسهیل اشتغال
اولین جلسه بوتکمپ مربیگری کودک در پارک علم و فناوری دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد

اولین جلسه بوتکمپ مربیگری کودک، 14 فروردین 1401، در پارک علم و فناوری دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد.

ورود به بوتکمپ با حضور خانم دکتر محدثه محتجبی، با مباحث مرتبط با پیشگیری از سوانح و مسائل رایج در کودکان از قبیل تب، تشنج، آسم، خفگی و راه های روبه رو شدن با آن، به صورت آنلاین و تعاملی آغاز شد.

بوتکمپ مربیگری کودک با هدف افزایش دانش، کمک به توانمندسازی در راستای کارآفرینی و ارزش آفرینی در حوزه کودک به مدت 63 ساعت برگزار می گردد.

همچنین امکان ثبت نام تک جلسه ای با توجه به سرفصل های تعریف شده، وجود دارد. جهت اطلاعات بیشتر به سایت مراجعه نمایید
www.resana.tv

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی؛ پارک علم و فناوری البرز باید از حمایت‌های عادلانه ملی برخوردار شود

 دکتر علیرضا عباسی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی در بازدید از تعدادی شرکت‌های مستقر پارک علم و فناوری به‌منظور حمایت از آنان برای نقش‌آفرینی بیشتر در توسعه استان با دستاوردها و توانمندی‌های این شرکت‌ها آشنا شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، مهندس مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز اظهار داشت: مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز با همکاری و هم‌افزایی پژوهشکده‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز خصوصی و شرکت‌های تولیدی دانش‌بنیان که در آن‌ها مستقر هستند، بستر مناسبی برای حضور فن‌آوران و دانش‌آموختگان صاحب ایده برای توسعه کارآفرینی و تولید ثروت است. وی گفت: این مجموعه دارای پتانسیل‌های فراوانی برای جوانان و دانش‌آموختگان است و باید با حمایت‌های لازم این ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها به نحو مطلوب در اختیار افراد صاحب ایده و فکر قرار بگیرد. در ادامه دکتر علیرضا عباسی نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد : پارک علم و فناوری البرز به‌رغم ظرفیت‌های قابل‌توجه، موردحمایت قرار نگرفته، بنابراین در سال جاری باید از حمایت‌های عادلانه ملی برخوردار شود. دکتر علیرضا عباسی گفت : مجموعه‌های علمی و افراد تحصیل‌کرده بسیاری داریم که فضای مناسب برای تبدیل علم به ثروت را ندارند. وی ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری بستری مناسب برای این مهم هستند که انگیزه توسعه و پیشرفت را در نسل جوان تقویت ساخته و فضا را برای رونق اقتصادی هرچه بیشتر فراهم می‌کنند. نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس هم در تلاش برای تصویب قوانین حمایتی بیشتر از بسترهای دانش‌بنیان هستیم. در آخر دکتر علیرضا عباسی بیان داشت: تمام دستگاه‌های اجرایی باید پای‌کار بیایند تا ارزش‌افزوده از علم بیشتر شود که این مهم نیز بارونق دانش‌بنیان‌ها و توسعه پارک‌های علم و فناوری محقق می‌شود. گفتنی است در این رویداد، مدیران و کارشناسان شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر پارک علم و فناوری البرز در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی دستاوردها و مشکلات خود را برای بازدیدکنندگان تشریح کردند.

رییس پارک علم و فناوری: زیرساخت های لازم برای توسعه حوزه دانش بنیان البرز فراهم شود

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، رییس پارک علم و فناوری البرز گفت: این استان دارای عقب ماندگی های قابل توجهی در حوزه دانش بنیان است که باید زیرساخت های لازم برای توسعه آن دراین زمینه فراهم شود. مهدی عباسی روز شنبه دربازدید نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج از نمایشگاه دایمی فناورانه و دانش بنیان شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری البرز افزود: متاسفانه زیست بوم البرز در سال های گذشته محقق نشده بطوریکه دربرخی از شهرستان های این استان به دانش بنیان بسیار توجه و در برخی دیگر اصلا توجهی نشده است. وی ادامه داد: اکنون 150 برند ملی داریم که چهار برند در پارک علم وفناوری است بنابراین براساس فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر ورود حوزه دانش بنیان به صنایع بزرگ اقدامات اساسی دراین زمینه باید داشت. رییس پارک علم و فناوری البرز بیان داشت: اکنون نامه ای تقدیم استاندار البرز برای راه اندازی ستاد اقتصاد دانش بنیان با هدف جلوگیری از موازی کاری شده است. عباسی افزود: البرز چهارمین استان کشور به لحاظ تعداد شرکت های دانش بنیان است و درسال گذشته یک هزار و700 میلیارد تومان این شرکت ها فروش داشته اند. وی یادآورشد: اکنون یک هزار و 182 نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر به صورت غیر مستقیم در شرکت های دانش بنیان البرز فعالیت دارند . عباسی گفت: این درحالی است که کمترین اعتبار را در حوزه دانش بنیان داریم و بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب به دنبال افزایش 2 برابر تعداد شرکت های دانش بنیان هستیم. وی ادامه داد: درسال جاری ایجاد شهرک شرکت های دانش بنیان با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان و تکمیل فاز دوم مرکز نوآوری شهید سلیمانی با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان در دست اقدام است. رییس پارک علم و فناوری البرز از امام جمعه کرج درخواست کرد تا ائمه جمعه شهرستان ها این پارک را برای جذب فناوران جدید در سایرشهرستان ها و روستاهای البرز یاری دهند.

7 فروردین 1401 برچسب‌ها: جهاددانشگاهی, عباسی, امام جمعه