‫ اخبار

برگزاری وبینار مسیر ملی ثبت اختراعات با تمرکز بر حوزه نرم افزار توسط پارک علم و فناوری البرز

وبینار مسیر ملی ثبت اختراعات با تمرکز بر بازار فناوری اطلاعات از سلسله وبینارهای شنبه‌های IP (شنبه‌های اول و آخر ماه) توسط پارک علم و فناوری البرز با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، در این وبینار تخصصی موضوعات مختلف حوزه صنعت نرم‌افزار، مسائل حقوقی و ثبتی و تجاری‌سازی و بازار با حضور مهندس راضیه فیض‌آبادی کارشناس ثبت اختراعات ملی اداره ثبت اختراعات موردبحث و بررسی قرار گرفت.
مهندس فیض‌آبادی در این وبینار موضوعاتی مانند محافظت از نرم‌افزار شامل کپی‌رایت (تمایز میان تصور Idea و تجلی Expression )و ضعف قانون حق نشر( copyright ) در حمایت از نرم‌افزار را مورد بحث و بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: قانون در حمایت از نرم‌افزار دچار ضعف‌هایی است؛ نرم‌افزار در تجلی کنندگی شبیه آثار ادبی است، اما تفاوتی مهم با آن دارد.
وی سپس به شرح عناوینی توجهی به سودمندی usefulness و کارکرد functionality پرداخت و با اشاره به ابهام در تشخیص مصادیق نقض قانون کپی‌رایت در حوزه نرم‌افزار گفت: بار اثبات نقض قانون بر دوش دارنده حق کپی‌رایت است. 
وی به بررسی پتنت و مخالفان ثبت پتنت اشاره کرد و گفت: حق امتیاز انحصاری قوی‌ترین شکل حمایت است و برای دارنده آن شرایطی نظیر محروم کردن دیگران در ساخت، استفاده یا فروش و صدور پروانه به دیگران برای ساخت، استفاده یا فروش را اعطا می‌کند.
مهندس فیض‌آبادی در این نشست با طرح سؤالی مبنی بر اینکه شما می‌خواهید از چه چیزی در برابر رقبایتان محافظت کنید گفت: با توجه به اینکه چگونگی استفاده نرم‌افزار از سخت‌افزار متفاوت خواهد بود. هستهٔ اصلی اختراع نرم‌افزاری شما ممکن است در داخل یک دستگاه، یک سامانه، یک الگوریتم، یک متد، یک شبکه، یک پردازش داده یا حتی خود نرم‌افزار نهفته باشد. پس با توجه به استثنائات اختراع تصمیم‌گیری کنید.
وی در این وبینار ضمن تشریح اصطلاحاتی مثل مستندات اختراع: شرح و توصیف، ادعانامه، نقشه فنی و خلاصه،  همچنین به شرح و توصیف اختراع: عنوان اختراع و به ماهیت فنی اختراع به‌صورت دقیق نیز پرداخت.
این مدرس حوزه ثبت اختراع  نیزافزود: زمینه فنی اختراع موضوع اصلی و قلمرو فنی مرتبط با اختراع را مشخص می‌نماید. هدف از بیان زمینه فنی اختراع، تعیین حوزه فنی اختراع از منظر مخترع، برای اداره ثبت اختراع است.
گفتنی است پارک علم و فناوری البرز با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برای توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور سلسله وبینارهای خبرگی را در شنبه‌های ابتدا و انتهای هرماه برگزار می‌نماید.


مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 3 خرداد 1400

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0