‫ اخبار

رئیس پارک علم و فناوری استان قم خبر داد: تفاهم‌نامه ایجاد کارخانه نوآوری استان قم امضا شد

 در راستای تقویت زیست بوم فناوری، نوآوری و توسعه اقتصاد دانش­‌بنیان روند احداث کارخانه نوآوری در استان قم بزودی آغاز می‌شود

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، سید حسین اخوان علوی با بیان اینکه تفاهم نامه سه جانبه ایجاد و راه اندازی کارخانه نوآوری استان قم به امضا رسیده است، گفت: این تفاهم بین سه مجموعه پارک علم و فناوری استان قم، دانشگاه ادیان و مذاهب و مرکز توسعه فناوری راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسیده و به زودی وارد مرحله اجرایی می­‌شود

رئیس پارک علم و فناوری استان قم با اشاره به اهداف اساسی راه‌اندازی کارخانه نوآوری در استان قم، گفت: توسعه اقتصاد دانش بنیان، ایجاد و توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی، افزایش سهم تولید و خدمات دانش بنیان، ارتقای بهره وری اقتصادی، کارآفرینی و بهره مندی از ظرفیت های علمی و فناوری کشور از مهمترین اهداف راه اندازی کارخانه نوآوری در هر استان می باشد.

وی با تاکید بر اینکه راه اندازی کارخانه نوآوری به رشد و توسعه شتاب دهنده ها و استارت‌اپ ها و در نهایت به رشد و گسترش اشتغال و کارآفرینی دانش بنیان می­انجامد، گفت: با توجه به این تفاهم­نامه، محل استقرار کارخانه نوآوری در دانشگاه ادیان و وسعت آن حدود یک هکتار از اراضی سایت دانشگاه خواهد بود.

وی کارخانه های نوآوری را فرصتی برای تبدیل ایده­‌های نو به ثروت دانست و گفت: در کارخانه نوآوری صاحبان ایده و استارت‌اپ­ها دور هم جمع می­شوند و به مدت ۶ ماه می­توانند از مزایا و امکانات استقرار در کارخانه نوآوری برای شکل­‌دهی به ایده کسب و کار فناورانه خود بهره­‌مند شوند.

اخوان علوی اعتبار این تفاهم نامه را ۱۰ ساله عنوان کرد و گفت: برنامه های اجرایی این تفاهم نامه را نمایندگان عضو کارگروه های مشترک پیگیری خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه فضای استقرار کارخانه نوآوری براساس تفاهم نامه قابل افزایش و توسعه خواهد بود، تصریح کرد: دانشگاه ادیان با نگاهی کاملا آینده نگرانه و هوشمندانه ضمن حمایت از این طرح، قرار است تمام زیرساخت های فیزیکی لازم را برای توسعه کارخانه به کار بگیرد.

وی با بیان اینکه براساس توافق نامه زمان ساخت و اتمام پروژه عمرانی فاز اول تا پایان سال ۹۹ خواهد بود، گفت: پس از اتمام عملیات عمرانی هر فاز از پروژه کارخانه نوآوری را در قالب قرارداد اجاره حداقل به مدت ۱۰ سال به پارک واگذار خواهد شد.

رییس پارک علم و فناوری قم با اعلام اینکه مدیریت کارخانه نوآوری و ساختمان های اداری آن برعهده پارک علم و فناوری استان قم خواهد بود، گفت: پارک بعد از تحویل ساختمان های کارخانه مدیریت کار را برعهده خواهد گرفت و با مشارکت کارگروه همکاری برنامه ها را راهبری خواهد کرد.

وی با اشاره به این­که وظیفه اصلی پارک در کارخانه نوآوری، توسعه زیست بوم نوآوری از طریق ایجاد و استقرار شتاب دهنده­‌ها، استارت‌اپ­ها، شرکت­‌های نوپا و سایر نهادهای زیست بوم خواهد بود، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با نمایندگی مرکز توسعه فناوری راهبردی در زمینه حمایت و مشارکت در تامین مالی جهت ایجاد و راهبری کارخانه نوآوری، حمایت از توسعه شرکت­‌های دانش­‌بنیان و فناوری­‌های نوین در استان و حمایت از توسعه شتاب دهنده ها و استارت‌اپ های استان فعالیت خواهد کرد.