‫ اخبار

تقدیر امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان البرز از دستاوردهای جهاد دانشگاهی /تولید قطار ملی با استانداردهای بین‌المللی و فناوری بومی تا 22بهمن توسط فناوران  جهاددانشگاهی

دکتر حمید رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی با آیت اله حسینی همدانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه با همراهی مهندس عباسی رییس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی و‌ پارک علم و فناوری البرز و‌ نیز مهندس احمد رضا فیروزی رییس جهاددانشگاهی استان البرز  دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز،  آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی‌همدانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان البرز  در دیدار دکتر حمید رضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی  با تقدیر از دستاوردهای جهاد دانشگاهی در عرصه های مختلف علمی و فناوری خاطرنشان کردند: نهاد مقدس جهاد دانشگاهی که به فرمان حضرت امام خمینی ره تشکیل شده یکی از نهاد های موفق علمی و فناوری در عرصه های مختلف است و همانطور که این نهاد از دو واژه جهاد و دانشگاهی تشکیل شده، انتظار ما نیز همین است که در حوزه های علمی و دانشگاهی جهاد کند و خوشبختانه جهاد دانشگاهی جهاد کرده است.
ایشان با استماع گزارش دکتر طیبی رئیس جهاد دانشگاهی ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های جهاد دانشگاهی در سطح ملی و بین المللی یادآور شدند: جهاد دانشگاهی نه تنها در حوزه علمی و فناوری استان البرز بلکه در عرصه های مختلف توسعه استان البرز مثل توسعه کشاورزی و همچنین توسعه مترو در استان البرز باید نقش مهمتر و برجسته تری را عهده دار شود. 
آیت اله همدانی در ادامه با اشاره به تجارب و دستاورد های ارزنده جهاد دانشگاهی در بحث درمان ناباروری تصریح کردند: جهاد دانشگاهی باید با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد برکت و ادارات اوقاف وارد همکاری شود تا در درمان ناباروری که موضوع اصلی در افزایش نسل است نقش گسترده تری را ایفا نماید.
ایشان با اشاره به توانمندی جهاد دانشگاهی در زمینه کشاورزی و دامداری گفت: جهاد دانشگاهی می تواند علاوه بر تولید و پرورش گاو و گاومیش و شتر، در زمینه پرورش اسب و همه بخش های نوین کشاورزی قدم های بلندتری بردارد.
ایشان با اشاره به استفاده از جوانان و تحصیلکردگان در توسعه علمی و اقتصادی کشور افزودند: جهاد دانشگاهی می تواند راه استفاده از جوانان و دانش آموختگان را بیشتر فراهم نماید.
امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان البرز با اشاره به اینکه دولت فعلی در ماه های پایانی قرار دارد یادآور شد: در راستای بیانیه گام دوم انقلاب، باید در دولت آتی به سوی تخصص گرایی و استفاده ظرفیت های جوانان در قالب کارهای تیمی و گروهی پیش برویم و به جای نگاه منشوری باید نگاه لیزری در کارها داشته باشیم چرا که در صورت داشتن نگاه لیرزی می توانیم دقیق تر به هدف برسیم و نقش واقعی خود را ایفا کنیم. 

اتکا به توان داخلی راه حل خروج از تحریم هاست
رئیس جهاد دانشگاهی نیز در دیدار رئیس جهاد دانشگاهی با آیت اله حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز  با اشاره به چهل سال تلاش جهاددانشگاهی در عرصه های مختلف  به تشریح دستاوردهای چهار دهه این نهاد پرداخت و اظهار داشت: مهمترین ماموریت این نهاد، اثبات توان کشور در رسیدن به پیشرفت و توسعه پایدار با انجام فعالیت های شاخص علمی و فناورانه، ساختارسازی های فرهنگی و آموزشی، ایجاد خودباوری و غرور ملی در مردم و نسل جوان، ترویج فرهنگ و مدیریت جهادی و تامین نیازهای جامعه و صنعت در حوزه های مختلف است.
دکتر طیبی با اشاره به برخی دستاورد های جهاددانشگاهی تصریح کرد: دستاوردهای جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری مثال زدنی است و در این زمینه پژوهشگاه رویان نه در سطح ملی و منطقه ای بلکه در دنیا می درخشد و افتخاری برای جامعه علمی و پزشکی کشور است.
دکتر طیبی با تصریح اینکه اتکا به توان داخلی راه حل خروج از تحریم هاست یادآور شد: جهاد دانشگاهی صد ها طرح ملی و استانی در دست انجام و اجرا دارد و با جرات اعلام می کنیم هیچ مشکلی وجود ندارد که با توان و ظرفیت داخلی راه حلی برای آن وجود نداشته باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی توان رقابت با شرکت های مهم دنیا را دارد گفت: مسئولان کشورمان باید بیش از گذشته به جهاد دانشگاهی اعتماد نموده و از توان آن استفاده کنند.

تولید قطار ملی با استانداردهای بین‌المللی و فناوری بومی تا 22بهمن

دکتر طیبی  رییس جهاددانشگاهی عنوان کرد:  جهاددانشگاهی در این پروژه ملی به‌عنوان مسئول طراحی و ساخت سیستم رانش واگن‌های مترو که بخش اصلی و فناورانه پروژه بوده، بسیار خوب عمل کرده و از برنامه زمان‌بندی جلوتر است.
وی بابیان اینکه در این پروژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رضایت کامل از عملکرد جهاددانشگاهی دارد تاکید کرد: تلاش‌های جهاددانشگاهی و شهرداری تهران در اجرا پروژه با رعایت استانداردهای بین‌المللی و فناوری بومی است.
رییس جهاددانشگاهی بابیان اینکه امیدواریم بعد از افتتاح قطار ملی بتوانیم با مشارکت کنسرسیوم شرکت‌های همکار قرارداد تامین 420 واگن موردنیاز کشور را در فاز یک منعقد کنیم افزود: با انعقاد این قرارداد علاوه بر صرفه‌جویی قابل‌توجه ارزی و حل مشکل شرکت‌های مترو شهری برای هزاران نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود.

وی افزود: پروژه با بالای 85 درصد پیشرفت در حال اجراست و با برنامه‌ریزی انجام‌شده تا 22 بهمن‌ماه سه واگن و تا پایان سال هفت واگن، یک رام قطار ملی با تکنولوژی بومی به بهره‌برداری می‌رسد.
دکتر طیبی  تاکید کرد،سیستم رانش که از بخش‌های تکنولوژیک پروژه است، توسط متخصصان جوان و با استاندارد بین‌المللی در حال اجرا بوده و بخش اعظم پروژه جهت نصب انتقال داده‌شده است.

گفتنی است پروژه طراحی سیستم رانش واگن‌های مترو در قالب تولید قطار ملی بر اساس تفاهم‌نامه مشترک شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه با جهاددانشگاهی و شرکت واگن سازی توسط محققان جهاددانشگاهی علم و صنعت انجام می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی در این دیدار صمیمی که با حضور مهندس عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز برگزار شد اعلام کرد: جهاد دانشگاهی در زمینه توسعه کشاورزی، دامداری، پروش اسب و شتر و پرورش نژاد های گاوی با عملکرد بالا، توسعه صنعتی، تولید موتورهای هیبریدی و همچنین توسعه خطوط مترو و ... نقش موثرتری را ایفا خواهد کرد.