‫ اخبار

16 طرح داخلی و خارجی حائز عنوان برگزیده جشنواره بین‌الملل خوارزمی/ حضور 111 طرح تحقیقاتی از 40 کشور

سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، دوشنبه ۱۳ اسفندماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار و از صاحبان ۱۶ طرح داخلی و خارجی تجلیل خواهد شد.

۱۶ طرح داخلی و خارجی حائز عنوان برگزیده جشنواره بین‌الملل خوارزمی/ حضور ۱۱۱ طرح تحقیقاتی از ۴۰ کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومیوزارت علوم به نقل ازسازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دکتر علی الیاسی دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی امروز (شنبه) در نشست خبری این جشنواره گفت: این جشنواره از سال ۱۳۶۶ برگزار شد و امسال سی و دومین دوره آن با هدف شناسایی و معرفی پژوهشگران و فناوران در سطح ملی و بین‌المللی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می‌شود.
وی با اشاره به جزئیات برگزاری این جشنواره، خاطر نشان کرد: در این دوره ۲۷۱ طرح داخلی و ۱۱۱ طرح تحقیقاتی از ۴۰ کشور ارسال شد که در مجموع ۳۸۲ طرح به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
وی با بیان این‌که این تعداد طرح در کمیته‌های تخصصی جشنواره بین المللی خوارزمی مورد بررسی قرار گرفت ادامه داد: در کمیته‌های تخصصی ۲۷ طرح واجد شرایط تشخیص داده شد که در ارزیابی‌های نهایی از این تعداد ۱۰ طرح داخلی و ۶ طرح خارجی مورد تایید قرار گرفت.
معاون توسعه فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تصریح کرد: از ۱۶ طرح داخلی و خارجی این جشنواره با حضور رئیس‌جمهوری و یا معاون اول رئیس جمهور و وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیر خواهد شد.
به گفته وی طرح‌های برگزیده در حوزه‌های بنیادی، کاربردی، توسعه‌ای و اختراعات و در بخش‌های زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی، مواد، هنر، برق و کامپیوتر، فناوری شیمیایی، مکاترونیک و فناوری نانو بوده است.
دکتر الیاسی طرح‌های خارجی منتخب را از کشورهای چین، یونان، سوئیس، انگلستان و ایالات متحده آمریکا عنوان کرد و یادآور شد: از این تعداد حضور محققان کشورهای یونان، چین، سوئیس و انگلستان قطعی شده است.
وی خاطرنشان کرد: در طی ۳۲ دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی بیش از ۲۰ هزار عنوان طرح دریافت شد که از این تعداد ۲ هزار طرح برگزیده شدند علاوه بر آن دانشمندان ۹۰ کشور طرح‌های خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند.
معاون توسعه فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران تاکید کرد: از میان طرح‌های ارسالی حدود ۵ درصد آنها مورد پذیرش هیئت داوران این رویداد قرار می‌گیرد.
دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با بیان اینکه یکی از طرح‌های داخلی، برگزیده ملی است، توضیح داد: یکی از طرح‌های برگزیده دوره‌های قبلی این جشنواره که محقق آن توانست در مدت ۵ سال گذشته طرح خود را توسعه داده و تجاری‌سازی کند، به عنوان منتخب ملی مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.
وی این طرح را در حوزه مخابرات دانست و اضافه کرد: برگزیده ویژه این دوره از جشنواره در حوزه مواد و متالورژی است. مجری این طرح توانسته است دانشجویان بسیاری را در این حوزه تربیت کند و به جامعه تحویل دهد، ضمن آنکه در توسعه فناوری‌های مرتبط نیز موفقیت‌های بسیاری را کسب کند.
دکتر الیاسی با اشاره به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی جشنواره خوارزمی، گفت: در این سامانه اطلاعات ۲ هزار نفر از برگزیدگان جشنواره‌های جوان و بین‌المللی خوارزمی بارگذاری شده است.


مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 15 اسفند 1397

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0