‫ اخبار

زمینه ایجاد زنجیره ارزش افزوده در جنوب استان بوشهر فراهم است

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خلیج فارس، حجت‌الاسلام موسی احمدی در نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر در مرکز رشد علم و فناوری کنگان بیان کرد: امروز زنجیره ارزش افزوده نوآوری و فناوری در کشور نهادینه شده‌است و در صورتی که از تجاری سازی طرح‌های نوآورانه بهره‌برداری و حمایت جدی شود، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند به موفقیت‌های بزرگی دست یافته و کشور را به سمت خودکفایی ملی و استقلال سوق دهند.

وی اظهار کرد: رویکرد مجلس حمایت همه جانبه از شرکت‌های دانش بنیان است و این به معنای حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوین جوانان نخبه و نوآور کشور است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در طرح‌های اخیر مجلس و بودجه 1400 جایگاه ویژه‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان در نظر گرفته شده‌است و کمیسیون انرژی نیز هر جا روزنه و امکانی برای بهره‌گیری از این شرکت‌ها وجود داشته است به آن توجه جدی کرده‌است.

نماینده مردم جم، دیر و عسلویه و کنگان در مجلس گفت: اگر امروز توانسته‌ایم بر تحریم‌ها پیروز شویم و فشارهای حداکثری را پشت سر بگذاریم با فعالیت نخبگان، نوآوران و واحدهای فناور و استارتاپی بوده‌است و باید برای تقویت آنها گام‌های جدی برداشته شود.

وی افزود: تاکید بر استفاده شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از تولیدات شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان بومی از دیگر مواردی است که پیوسته مورد توجه است و باید این شرکت‌ها به خرید کالاهایی که در داخل استان تولید می‌شود، ملزم شوند.

احمدی اظهار کرد: لازم است 35 درصد سهم عوارض آلایندگی در اختیار استان بوشهر قرار گیرد و در پایش و مقابله با این آلودگی از ظرفیت شرکت‌های فناور و دانش بنیان استفاده شود.

نماینده مردم جم، دیر و عسلویه و کنگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قوی شدن و پیگیری و مقاومت در برابر موانع و سنت‌شکنی از عوامل موثر در رسیدن به موفقیت است و صاحبان ایده و نوآورانی که در ایران و جهان حرفی برای گفتن دارند، بر این موانع غلبه کرده‌اند.

معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری خلیج فارس دراین نشست با اشاره به ظرفیت بالای شرکت‌های مستقر در استان و بویژه مرکز رشد کنگان، گفت: دستیابی به بازار و فروش محصولات و خدمات نوآورانه بزرگ‌ترین مساله‌ای است که شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور منطقه با آن مواجه هستند و لازم است شبکه و زیرساخت ارتباطی قوی و پایدار برای حل این مشکل ایجاد شود.

عبدالحسن بهرامی افزود: در زمان حاضر با شناسایی نیازمندی‌های فناورانه صنایع و تمرکز بر حل آن، چالش‌ها و بازارسازی برای شرکت‌های فناور برنامه ریزی شده‌است و در این  ارتباط این شرکت‌ها نیازمند حمایت و پشتیبانی جدی هستند.

رئیس شورای فناوری مراکز رشد علم و فناوری استان بوشهر اظهار کرد: با شناختی که در زمان حاضر ایجاد شده‌است نگاه مجموعه مدیریت وزارت نفت به شرکت‌های دانش بنیان استان بسیار مثبت است و پارک علم و فناوری بوشهر یکی از چهار پارک کشور است که در بهمن ماه سال گذشته با وزارت نفت تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌است.

بهرامی اعلام کرد: مقرر شده‌است با راه‌اندازی مراکز رشد و نوآوری مشترک در منطقه پارس جنوبی از ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپی حمایت‌های جدی‌تر شود.

وی افزود: اجرایی شدن مفاد این تفاهم نامه و تسریع در تحقق آن نیازمند رایزنی و پیگیری است که نماینده مردم این منطقه به عنوان نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس می‌تواند همچون گذشته نقشی اثر گذار داشته باشد.

مدیر مرکز رشد علم و فناوری شهرستان کنگان گفت: این مرکز با مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و با هدف ایجاد مکانی برای حمایت از متخصصان و کارآفرینان و خدمات‌دهی به دانش آموختگان و دانشجویان، تجاری‌سازی دستاوردهای تحقیقات کاربردی بویژه در حوزه صنعت گاز و پتروشیمی و توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط دانش‌بنیان تاسیس شده‌است.

عمار جعفری افزود: کارآفرینان و دانش آموختگان دانشگاهی به منظور تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه بویژه در زمینه مرتبط با نیازهای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به حمایت چنین مراکزی نیاز دارند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر با فعالیت واحدهای فناور مستقر در این مرکز برای بیش از 80 نفر اشتغال زایی مولد دانشی ایجاد شده‌است.


مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 21 دی 1399

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0