‫ اخبار

برگزاری اختتامیه ششمین جشنواره ایده های برتر و جشنواره جهادگران علم و فناوری استان قزوین

اختتامیه ششمین جشنواره ایده های برتر استان (فرصت 99) و جشنواره جهادگران علم و فناوری با حضور رئیس پارک علم و فناوری قزوین، رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، معاون اجرایی سپاه صاحب الامر استان و همچنین حضور مجازی نماینده ولی فقیه استان و فرزند شهید فخری زاده و با تجلیل از فناوران و ایده پردازان برتردر پارک علم و فناوری قزوین برگزار گردید.

مصطفی مافی رئیس پارک علم و فناوری قزوین اظهار داشت: در پارک علم و فناوری استان قزوین در سال گذشته تعداد 7 شرکت توانستند مجوز دانش بنیان را دریافت کنند و بدین ترتیب تعداد شرکتهای مستقر دانش بنیان در پارک به 30 شرکت رسید.

مافی تصریح کرد: همچنین سه شرکت رشد یافته شدند و به گردش مالی قابل توجهی رسیدند و 11 هسته فناور موفق شدند دوران پیش رشد را طی کرده و نوپا شوند. سه شرکت در ارزیابی ها بر اساس ارزیابی ملی توانستند رتبه های A را دریافت کنند و دو شرکت به تجاری سازی رسیدند و امروز گردش مالی میلیاردی دارند.

مافی اضافه کرد: در دو ماه اخیر جشنواره ایده های برتر به عنوان فرصت 99 برگزار شد که 110 ایده به دبیرخانه رسید که 67 ایده در مرحله اول انتخاب شد که استاندارد حداقلی را داشتند و از میان آنها 10 ایده برتر برگزیده شدند.

وی اظهارداشت: برای 10 ایده برتر شرایط پذیرش در مرکز رشد پارک را تسهیل کرده ایم که شش ماه به صورت رایگان از خدمات مرکز نوآوری پارک استفاه خواهند کرد تا مرحله ثبت شرکت را انجام دهند و به دانش بنیان تبدیل شوند.

مافی گفت: 10 میلیون تومان تسهیلات هم برای اجرایی کردن ایده ها پرداخت می کنیم تا انگیزه جوانان بیشتر شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین از همکاری صمیمانه دانشگاه بین الملل امام خمینی و در اختیار گذاشتن 30 هکتار زمین برای توسعه پارک تشکر و قدردانی کرد و گفت: نتایج این همکاری ارزشمند در ارتقای فناوری استان در سالهای آینده بروز خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین نیز گفت: اتکا به تحقیق و پژوهش و ایده های کاربردی می تواند کشور را به خودکفایی و بی نیازی از دیگران برساند.

آیت الله عبداکریم عابدینی در این مراسم اظهارداشت: واژه تحقیق و پژوهش در واقع کلید دور شدن از مصرف گرایی و وابستگی است و اگر در این عرصه ضعیف عمل کنیم مصرف کننده پژوهش دیگران خواهیم شد. اگر رهنمودهای مقام معظم رهبری که فرمودند« باید در همه زمینه ها قوی باشیم» را سرلوحه کارمان قرار دهیم می توانیم همانگونه که در صنایع دفاعی و نظامی، هسته ای، نانو و علم و دانش موفق شدیم در سایر بخش های مهم کشوربه موفقیت برسیم.

معاون اجرایی سپاه استان قزوین نیز بیان کرد: 4 دهه پر از فراز و نشیب و پیشرفت و ناملایمات را پشت سر گذاشتیم و صنوف مختلف در عبور از بحرانها مشارکت کردند و امروز در گام دوم انقلاب که دشمنان تیرهای غضب خود را به سوی دانشمندان کشور نشانه گرفته اند باید هوشیار باشیم و با حمایت جدی از نخبگان خود مسیر علمی را با قدرت طی کنیم.

وی گفت: کسانی که در تبدیل علم به ثروت نقش آفرین هستند موجب مباهات افتخار کشورند و نزد مردم هم باید کرامت داشته باشند.

در ادامه طی برقراری ارتباط ویدئوکنفرانسی با فرزند شهید فخری زاده، وی گفت: ایران اسلامی با داشتن جوانان نخبه و ایده پرداز می تواند به کشور قدرتمندی در عرصه علم و فنآوری تبدیل شود.

حامد فخری زاده اظهارداشت:در این ایام جا دارد از جهادگران عرصه سلامت که با ایثار خود در نجات جان بیماران نقش آفرین هستند تشکر کنیم و امیدوار باشیم همه مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کنند تا زحمت بیشتری بر این گروه وارد نشود.

وی افزود: شهید فخری زاده نسبت به عینیت درآمدن دانش و تبدیل آن به منافعی که به مردم سود برساند تاکید زیادی داشت و بدون تردید تا زمانی که علم به تولید نرسد به اعتلای کشور کمک نخواهد شد.

در پایان این مراسم از سه فناور برتر پارک و ده برگزیده برتر جشنواره ایده های برتر تجلیل گردید.