‫ اخبار

دو دستاورد علمی در زمینه درمانی و پزشکی در البرز با حضور رییس پارک علم و فناوری البرز رونمایی شد

همزمان با هفته پژوهش ، داروی تمزیوا برای درمان کووید ۱۹ و دستگاه سونوگرافی با به کارگیری هوش مصنوعی روز سه شنبه همزمان با هشت استان دیگر کشور با پیام دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با حضور مهندس مهدی عباسی رییس پارک علم و فناوری البرز  به صورت ویدئوکنفرانس در استان البرز رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز. دکتر محمد فتحی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در آیین رونمایی از این ۲ محصول دانش بنیان گفت : داروی تمزیوا محصول جدید شرکت داروسازی آریوژن فارمد استان البرز بوده که نقش موثری در درمان بیماران کووید ۱۹  دارد که با تولید این دارو افزون برتامین نیازهای درمانی این از خروج ۵۰ میلیون دلار ارز از کشور  جلوگیری می شود.
دکتر محمد فتحی افزود: اکنون در  شرکت آریوژن فارمد استان البرز ۶ قلم دارو ساخته می شود که  تولید آنها ۱۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور دارد.
وی به  ساخت  دستگاه سونوگرافی با به کارگیری هوش مصنوعی به عنوان دیگر دستاورد محققان البرزی  اشاره کرد و گفت : این محصول که توسط محققان شرکت دانش بنیان مدفناوران پلاس تولید شده  نیز دارای ویژگی های منحصر به فرد است .
فتحی بیان داشت: برای تولید این دستگاه پیشرفته سونوگرافی ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که تولید آن صرفه جویی ۶۰ میلیون دلاری در سال برای کشور دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه این استان با برخورداری از صنایع بزرگ دارو سازی و تجهیزات پزشکی یکی از قطب های مهم کشور در این بخش است،گفت : استان  البرز توانسته بخش قابل توجهی از ماسک و مواد ضدعفونی کشور را تامین کند.
وی افزود:  به تازگی دانشکده پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی البرز به دلیل فعالیت های خوب پژوهشی توانست در حوزه ی تحقیقات و فناوری از دانشگاه های علوم پزشکی تیپ سه به تیپ ۲ ارتقا یابد و دانشگاه علوم پزشکی استان با چشم انداز ارتقا به  دانشگاه نسل سوم  توانسته  است با توجه به جوان بودن در امر  آموزش و پژوهش های  کارآفرین  و فناور محور حرکت نمایند. 
طبق گزارش شرکت آریوژن فارمد داروی  تمزیوا ( Temziva)  حاوی ماده موثر دارویی توسیلیزومب ( tocilizumab )  بوده  که توسیلیزومب یک آنتی بادی مونوکلونال  علیه سایتوکاین التهابی اینترلوکین ۶ است که با استفاده ازفناوری DNA نوترکیب، طی فرایندی پیشرفته و نوین تولید شده است. 
تمزیوا بایوسیمیلار برند Actemra تولید شده در شرکت Roche کشور سوئیس بوده که با تکیه بر دانش بومی و تلاش محققان داخلی در جهت بومی سازی تولید داروهای مونوکلونال آنتی بادی، برای اولین بار در کشور تولید شده است. نزدیک به چهار سال زمان صرف توسعه و تولید این محصول ارزشمند شده است.
تمزیوا  ایرانی دارای  کیفیت، اثردرمانی و ایمنی مشابه نمونه  خارجی بوده که این موضوع توسط مطالعات مقایسه ای بسیار دقیق اثبات شده است. از آثار مفید تولید  این محصول می توان به ۲ مقوله ی کاهش واردات و جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین تسهیل دسترسی به دارو برای بیماران نیازمند در شرایط تحریم کشور اشاره کرد.
تمزیوا از طریق مهار اختصاصی سایتوکاین التهابی اینترلوکین ۶ ،موجب فروکش کردن فرایند های التهابی و در نتیجه کاهش علائم بیماری های خودایمنی همچون آرتریت روماتوئید فعال در بزرگسالان، آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان و سندرم رهاسازی سایتوکاین می شود.
بنابر گزارش شرکت آریوژن فامد  در شرایط کنونی پاندمی کرونا، سندرم رهاسازی سایتوکاین به عنوان یکی از علل اصلی وخامت حال بیماران مبتلا به ۱۹-COVID شناخته شده است.