‫ اخبار

شناسایی و آنالیز مواد با استفاده از نور در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی

محققان یکی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی دستگاهی را عرضه کردند که قادر است با استفاده از طیف نوری نسبت به شناسایی مواد در حوزه‌های مختلف اقدام کند.

حسین خادم، رئیس هیات مدیره این شرکت فناور در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ما در این شرکت با روش‌های خاص با استفاده از تابش نور و علم طیف سنجی، رفتار ماده‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم و آنها را آنالیز می‌کنیم.

وی روش تابش نور و علم طیف‌سنجی در آنالیز رفتار ماده را نسبت به روش‌های مشابه از سرعت بالاتر و غیر مخرب‌تر دانست و اظهار کرد: روش مورد استفاده در این زمینه قابلیت شناسایی مواد مجهول و در سطوح بالاتر توانایی سنجش میزان خلوص ماده را نیز دارد.

خادم در این زمینه توضیح داد: برای این منظور دستگاه‌هایی را تولید کردیم که از آنها برای آنالیز مواد استفاده می‌شود و از آن‌ها می‌توان برای طیف گسترده‌ای از صنایع بهره برد.

به گفته مدیرعامل این شرکت مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی از ویژگی‌های خاص دستگاه‌های تولید شده می‌توان به آنالیز از راه دور (تا فاصله 100 متر) با سیستم‌های اپتیکی مانند فیبر نوری و آرایه‌های لنزی اشاره کرد.

خادم درباره مشتریان این شرکت یادآور شد: بزرگترین مشتری ما موسسه گوهرشناسی است که به صورت گسترده از خدمات این شرکت بهره می‌برد.