‫ اخبار

طرح ایجاد مرکز نوآوری معدن در آذربایجان شرقی

مرکز نوآوری معدن و صنایع معدنی در آذربایجان شرقی ایجاد می شود.

به گزارش اراده نیوز ؛ در بازدید  مدیر مجتمع مس سونگون از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی مقرر شد این مرکز به منظور حمایت از ایده ها و طرحهای نوآورانه در حوزه معدن با حمایت مس سونگون در  تبریز راه اندازی شود.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: بسترسازی برای پیاده‌سازی ایده‌های نو مبتنی بر دانش، ایجاد زمینه مناسب برای ظهور و حمایت از خلاقیت جوانان به ویژه فارغ التحصیلان ، پرورش و بقاء محصول نوآورانه و هدایت آنها تا مرحله تبدیل شدن به محصولات فناورانه قابل عرضه به بازار از اهداف ایجاد مراکز نوآوری است.
دکتر واعظی از راه اندازی دومین صندوق پژوهش و فناوری استان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این صندوق با سرمایه اولیه یکصد میلیارد ریال با مشارکت 40 درصدی بخش دولتی و 60 درصدی بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
مدیر مجتمع مس سونگون ورزقان هم با اشاره به افزایش ذخایر معدن مس سونگون به یک میلیارد و 300 میلیون تن و اجرای طرحهای گسترده اکتشافی و توسعه ای این مجتمع، بر نیاز این مجموعه معدنی به همراهی متخصصان و بخشهای پژوهشی و تحقیقاتی تاکید کرد.
بیات افزود: در این راستا آماده استفاده از دانش و توان فناوران و محققان مستقر در پارک علم و فناوری و دانشگاه های منطقه و هر گونه حمایت از متخصصان و طرحهای نوآورانه هستیم.
در این بازدید ظرفیتها و توانمندیهای شرکتهای فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان برای رفع نیازها، چالش ها و تامین و بومی سازی قطعات مورد نیاز مجموعه مس آذربایجان بررسی شد.
مجتمع مس سونگون در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری ورزقان و در همسایگی جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار دارد.