‫ اخبار

در نشست فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس مطرح شد؛ برنامه حمایتی مجلس جهت ارتقا پارک‌های علم و فناوری

به منظور ارتقا برنامه حمایتی مجلس از پارک‌های علم و فناوری  نشست فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس شورای اسلامی با حضور روسای پارک های علم و فناوری برگزار شد.

در ابتدای این نشست؛ مهدی کشمیری مدیرکل برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تقیقات و فناوری در ارائه گزارش از وضعیت پارک علم و فناوری و برنامه هایی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای ارتقای آنها دارد، گفت: موقعیت جغرافیایی و امکانات لازم در مورد اراضی پارک های علم و فناوری از اهمیت بسزایی برخوردار است. ضمن اینکه حل مشکلات دانشگاه ها توسط وزارت علوم، تعامل دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری، هم افزایی و همجواری انواع شرکت ها و واحدهای فناور، ایجاد فضای بازنوآوری و داشتن مرکز رشد برای جوانه زدن شرکت های نوپا و استارت آپ‌ها از جمله برنامه هایی است که این وزارتخانه جهت ارتقای پارک های علم و فناوری در دستور کار دارد.

وی ضمن تشریح مدل کلی توسعه محتوای کالبدی یک پارک علم و فناوری، با اشاره به مشکل زیرساختی که این پارک ها در روند فعالیت خود با آن مواجهند، تاکید کرد که تنها دو پارک پردیس و اصفهان دارای زیرساخت های لازم هستند.

کشمیری یادآور شد: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی نامه ای به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خواسته است تا امسال برای تامین زیرساخت های 15 پارک علم و فناوری، اعتبارات لازم پیش بینی شود.

وی طی درخواستی از نمایندگان مجلس تصریح کرد: مشارکت پارک و استفاده از مشاوره آنها در مباحث دانش بنیان، اشتغال و واگذاری کارگزاری بخشی از بودجه های اشتغال استانی ، توجه به نکات مورد نظر پارک ها در تبصره های قانون بودجه، اجرای طرح توسعه زیرساخت پارک های علم و فناوری به عنوان مهمترین اولویت، سند اعیانی و حقوقی کردن سرمایه گذاری شرکت ها که از موارد حیاتی است، تامین منابع و امکانات جهت تامین زیرساخت این پارک ها و مراقبت از امتیارات ویژه پیش بینی شده برای این پارک ها و شرکت های دانش بنیان از جمله مواردی است که عملیاتی کردن آنها نیازمند حمایت مجلس است.

در ادامه این نشست روسای پارک های علم و فناوری مازندران، قزوین و خراسان به ارائه پیشنهاداتی پرداختند.