‫ اخبار

رییس پارک علم و فناوری کردستان در نشست مشترک با مدیران عامل واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد: توسعه فرهنگ نوآوری و فناوری، از ارکان توسعه کردستان است

نشست صمیمانه رییس و مسئولین و واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری کردستان به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری کردستان، در ابتدای این نشست، دکتر سعیدی ضمن خیر مقدم به حضار، اظهار داشت: گفتگو و تعامل بیشتر پارک و واحدهای فناور برای حل مشکلات و چالش‌های پیش‌رو لازم است. وی در ادامه افزود: لازمه این تعامل گفتگو، همفکری و هم‌افزایی در تمامی حوزه‌ها از جمله اهداف کلان مجموعه است.

 رییس پارک علم و فناوری کردستان توسعه فرهنگ نوآوری و فناوری را از ارکان توسعه استان عنوان کرد و گفت: از همه شما عزیزان درخواست دارم همگی در پیکره روابط عمومی به توسعه فرهنگ نوآوری و فناوری در استان اهتمام بورزید چرا که توسعه این فرهنگ در نهایت به توسعه شرکت‌ها، پارک و کردستان میانجامد. وی با تاکید بر اهمیت معافیت مالیاتی طرح‌ها و محصولات دانش بنیان تصریح کرد: ماده 47 قانون برنامه چهارم توسعه کشور و آیین نامه اجرایی آن و قانون حمایت از شرکتهای دانش­بنیان و تجاری سازی اختراعات مزایایی را برای شرکت‌های مستقر در پارکهای علم و فناوری کشور همچون مناطق آزاد تجاری صنعتی در نظر گرفته است که معافیت مالیاتی، معافیت از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی و عوارض صادراتی و مبادلات مالی با خارج مانند مناطق آزاد از نمونه‌های آن است. دکتر سعیدی با برشمردن برخی از مزایای شرکت‌های دانش بنیان و برنامه‌های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و دستگاه های اجرایی مختلف دولت برای حمایت از شرکت ها و موسسه های دانش بنیان و فناور، به تشویق واحدهای فناور به دانش بنیان شدن پرداخت و اظهار داشت: این برنامه‌های حمایتی از طریق توانمند کردن شرکت‌ها، توسعه بازار محصول‌های دانش بنیان و صادرات آنها و ارائه خدمات تخصصی می‌توانند زمینه دستیابی به اهداف اقتصاد مبتنی بر دانش را محقق کنند.

دکتر سعیدی در ادامه با اشاره به مذاکرات با شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) گفت: مدیران این شرکت ملی بر این باورند که ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به حوزه هایی مانند انرژی و دیجیتال در کشور بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل خواستار همکاری و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور در پارک‌های علم و فناوری هستند.

مسئولین فن بازار منطقه‌ای استان کردستان، مهمان ویژه نشست

خانم مودت مدیر فن بازار استان کردستان با اشاره به اینکه فن‌بازار منطقه‌ای کردستان به عنوان بیست و سومین فن‌بازار منطقه‌ای کشور با حمایت شـبکه فن بازار ملی ایران، پـارک فناوری پردیس و شرکت شهرک‌های صنعتی استان کردستان ایجاد شده است، گفت: فن‌بازار به معنای بازار فناوری، محلی برای مبادلات فناوری است. در واقع فن‌بازار یک بنگاه معاملات فناوری است که با ایفای نقش واسطه اطلاعاتی و حقوقی، وظیفه نزدیک کردن طرف‌های «عرضه» و «تقاضا» در حوزه فناوری و محصولات پیشرفته را بر عهده دارد.

شناسایی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری، جلب سرمایه‌گذاران، تسهیل روند تجاری‌سازی دانش‌فنی و سایر فعالیت‌های حرفه‌ای که منجر به «توسعه بازار فناوری» می‌شود از جمله نقش‌های اساسی فن‌بازارها است. در دنیا فن‌بازارها به سه دسته فن‌بازارهای اطلاعات فناوری، فن‌بازارهای انتقال فناوری و فن‌بازارهای ترکیبی تقسیم‌بندی می‌شوند.

در ادمه مهندس رحیمی به عنوان کارگزار فن بازار منطقه‌ای استان کردستان به معرفی خدمات و مزایای فن بازار پرداخت و گفت: مرکز فن‌بازار ملی ایران خدمات و مزیت‌های زیر را برای مخاطبین و کاربران خود فراهم می‌آورد که عمده خدمات با استفاده از ظرفیت کارگزاران حرفه‌ای مرکز فن‌بازار ملی قابل ارائه خواهد بود.

وی در ادامه افزود: دسترسی به مرجع اطلاعات فناوری کشور در بستر اینترنت www.techmart.ir، بازاریابی محصولات و فناوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان / فناور، شناسایی و تامین فناوری‌ها/ محصولات مورد نیاز صنایع و شرکت‌های بزرگ دولتی و غیر دولتی، جلب سرمایه‌گذاری برای طرح‌های فناوری (با توجیه اقتصادی)، ارائه تسهیلات مالی در زمینه توسعه بازار محصولات و رونق فضای کسب وکار دانش‌بنیان در کشور، برگزاری نشست‌های تخصصی انتقال فناوری بین‌المللی/ تورهای تخصصی فناوری، انجام مبادلات مصادیق مالکیت فکری ( گواهی ثبت اختراع، طرح‌های صنعتی، علایم تجاری) با استفاده از سازوکار بازار دارایی فکری کشور و ارزیابی و ارزشگذاری فناوری از عمده خدمات فن بازار است.

بخش پایانی نشست به طرح سوالات مدیران عامل شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور از رییس پارک و مسئولین فن بازار اختصاص داشت. 


مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 30 مهر 1399

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0