‫ اخبار

اولین دستاورد دانش آموزان عضو پارک علم و فناوری کرمان: ساخت شیر آب شنیداری هوشمند

اولین دستاورد دانش آموزان عضو کانون خلاقیت،نوآوری و شکوفایی پارک علم و فناوری کرمان

شیر آب شنیداری هوشمند برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری کرمان، محمد حسن زاده دانش آموز نخبه کرمانی در پایه دوازدهم ریاضی فیزیک مشغول به تحصیل است که  به کمک دو نفر از دوستانش  موفق به ساخت شیرآب غیر تماسی و شنیداری هوشمند شده است.

این دانش آموز نخبه کرمانی گفت: شیر آب طراحی شده از طریق صحبت کردن قادر به اجرای دستورات است، علاوه بر این شیر طراحی شده قابلیت باز  و بسته شدن از طریق سنسورهای مادون قرمز بدون تماس دست را دارد.

وی افزود: این نوآوری علاوه بر اینکه می تواند در صرفه جویی آب نقش موثری داشته باشد، به دلیل عدم تماس با شیر آب در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و سایر آلودگی ها موثر است.

حسن زاده مطرح کرد: در طراحی این دستگاه از امکانات مکانیکی، الکترونیکی و برنامه نویسی استفاده شده است، با استفاده از نرم افزارهای برنامه نویسی دستورهای مربوط به سنسورهای دستگاه ارائه شده و دستگاه عمل می کند.


محصول بومی با یک چهارم قیمت نمونه خارجی نیازمند حمایت سرمایه گذاران

این دانش آموز نخبه کرمانی عنوان کرد: اغلب قطعات این دستگاه را خودمان طراحی کرده و ساختیم و غالب مواد اولیه ایرانی و بومی هستند و تنها بخش کوچکی از قطعات نرم افزاری خارجی است.

وی یادآور شد: محصول تولید شده ما هیچ نمونه مشابهی در داخل ندارد و نمونه خارجی شبیه محصول ما و نه با همه امکانات در بازار موجود است.

حسن زاده در تشریح شاخصه های این دستگاه نسبت به نمونه خارجی گفت: قیمت محصول تولیدی ما حدود یک چهارم مشابه خارجی است و این دستگاه نسبت به نمونه خارجی  دارای سنسورهای مادون قرمز، سیستم شنیداری قابل تنظیم و تایمر می باشد.

این دانش آموز نخبه کرمانی تاکید کرد: تاکنون فرد سرمایه گذاری که هزینه های تولید این محصول را برعهده گیرد و روانه بازار کند، داوطلب نشده اما در تلاشیم تا این اتفاق به زودی رخ دهد.

وی افزود: کارخانه های ساخت شیرآلات یکی از مهم ترین مراکز بازاریابی این محصول به شمار می روند و امیدواریم این محصول به زودی در خط تولید این واحدهای تولیدی قرار گیرد.

حسن زاده اذعان کرد: ما برای ادامه راه نیازمند حمایت مسئولان و سرمایه گذاران هستیم، قطعا با راه اندازی خط تولید این محصول عده ای مشغول به کار می شوند و می توانیم کارآفرینی مطلوبی داشته باشیم.

این دانش آموز نخبه کرمانی گفت: پارک علم و فناوری کرمان در همه مراحل اجرای این طرح یاری گر ما بود و تامین مالی این پروژه از طریق این مرکز صورت گرفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری کرمان برای ایده های نوین ارزش بسیاری قائل است و مشوق بسیاری در طول مسیر پیشرفت برای همه محققان است.

ضمنا تمامی برنامه نویسی های این پروژه توسط محمد زندوار دانشجوی رشته الکترونیک انجام شد.