‫ اخبار

فصل صادرات دانش‌بنیانی؛ نمونه کیت‌های تشخیصی ایران‌ساخت برای بیماری کرونا راهی چندین کشور شد

چاپ فصل صادرات دانش‌بنیانی؛ نمونه کیت‌های تشخیصی ایران‌ساخت برای بیماری کرونا راهی چندین کشور شد

با شیوع بیماری کرونا دست به کار شدند و تولید کیت‌های تشخیصی را آغاز کردند. دانش‌بنیان‌هایی که برای اثبات توانمندی‌های خود با نظام بهداشت و درمان هم‌گام شدند و امروز که در میانه راه مقابله با کرونا هستیم این کیت‌ها در کنار تامین نیاز داخلی به دیگر کشورها هم صادر می‌شود.

مهدی قلعه‌نوی رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری با اشاره به این نکته، گفت: «نمونه کیت‌های تشخیصی تولید داخل به سایر کشورها ارسال شده و در صورت رفع برخی موانع، بازار این کیت‌ها را در دنیا توسعه می‌دهیم.»

«یکی از کشورهای هدف کیت‌های تشخیصی کرونای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی کشور پاکستان است. این کشور، در یکی از معتبرترین مراکز درمانی خود در حال تست این کیت‌ها است تا در صورت تایید، این کیت‌ها را از ایران خریداری کند.» رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این مطلب، ادامه داد: دو نوع کیت تشخیصیIGG و IGM ایرانی به مرکز درپ در پاکستان ارسال شده است و به زودی هماهنگی ها برای خرید این کیت‌ها صورت می‌گیرد.

وی کشور فیلیپین را هدف دیگر کیت‌های ایرانی معرفی کرد و گفت: دو نوع از کیت‌های تشخیصی تولید ایران به مرکزDOH در فیلیپین هم ارسال شده است تا پس از مثبت بودن جواب تست‌ها، این کیت‌های ایرانی به کشور فیلیپین هم صادر شود.

کشورهای هند، نیجریه و ارمنستان هم مقصد بعدی نمونه کیت‌های تشخیصی دانش‌بنیان‌های ایرانی هستند. همه این کشور درخواست خرید از ایران را دارند اما برخی موانع مانند بسته شدن مرزها و فرودگاه‌ها کار خرید و ارسال نمونه‌ها را سخت کرده است. بنا به گفته قلعه‌نوی، قطر، گرجستان و سوریه هم به زودی به لیست کشورهای هدف ارسال نمونه کیت‌های تشخیصی ایرانی می پیوندند.

آن‌طور که رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان می‌کند «کشور ترکیه هرگونه واردات از دیگر کشورها به خاک خودش را ممنوع کرده است؛ اما در تلاش هستیم تا دولت این کشور را هم به خرید کیت‌های تشخیصی کرونای دانش‌بنیان‌ها ترغیب کنیم.»

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

ا


نظرات

امید پورستار
نورهان سنگ ایرانیان

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 22 اردیبهشت 1399

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0