‫ اخبار

نخستین همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی برگزار شد

اولین همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی با حضور دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری، دکتر وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر نصرت اله ضرغام ،رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران و دکتر امیر ناظمی، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از سوی مرکز تحقیقات و سیاست علمی کشور و به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

نخستین همایش ملی تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر غفاری در این همایش تاکید کرد: دانشگاه نباید به حوزه آموزش و پژوهش محدود شود بلکه در کنار آموزش دانش باید زندگی کردن هم آموزش داده شود.


وی ادامه داد: به رقم همه کاستی‌هایی که وجود دارد، وزارت علوم با همکاری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی آثار خوبی در این زمینه تولید کرده است که وجه اجتماعی و فرهنگی آموزش عالی را مورد توجه قرار داده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، افزود: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که خانواده‌ها تمایل دارند فرزندانشان تحصیلات دانشگاهی داشته باشند و در نظر سنجی که انجام شده ۶۷ درصد سرپرستان خانواده ها تمایل داشته‌اند که فرزندان‌شان تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.
وی تاکید کرد: با وجود این آمار باید برنامه‌ای داشته باشیم که بتوانیم انسان‌های فرهیخته ای روانه جامعه کنیم.
دکتر غفاری خاطرنشان کرد: طبعاً وقتی با موضوعی مثل تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی روبرو هستیم باید نگاه آینده‌نگارانه داشته باشیم و سیاست‌های جاری را بررسی کنیم.
در ادامه دکتر احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: از گذشته عالمان به دنبال اثرگذاری در جامعه بوده‌اند بنابراین تعامل بین نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی حرف جدیدی نیست.
وی با بیان اینکه در حوزه اثرگذاری دانشگاه‌ها در فضای اجتماعی دچار خلاء های جدی هستیم، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که علاوه بر آن‌که فهم و زبان مشترک میان دانشگاه‌ها و فضای اجتماعی ایجاد نشده است، باید تاکید شود که ایجاد تعامل میان این دو نهاد دستوری و ارشادی نیست.
وی با بیان اینکه جامعه نمی‌تواند بپذیرد که دانشگاه‌ها به صورت مستقل عمل کنند، خاطر نشان کرد: دنیای جدید امروزه روی دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری‌های کلانی را داشته‌اند، به گونه‌ای که شاهد ظهور نسل‌های جدید دانشگاه‌ها در کشورها هستیم.
دکتر احمدی با بیان اینکه با چنین نیتی اقدام به برگزاری این همایش کردیم، اضافه کرد: با طرح مسائل در این همایش در صدد هستیم تا سطح اندیشه‌ها را در این حوزه ارتقا دهیم و راهکارهایی در خصوص ایجاد تعامل میان دانشگاه‌ها بر فضای اجتماعی ارائه دهیم.
وی با اشاره به اینکه در دنیا ظهور دانشگاه‌های نسل‌های جدید به‌ویژه دانشگاه‌هایی با اثرگذاری‌های اجتماعی مطرح است، ادامه داد: دانشگاه به عنوان یک جامعه نخبگانی و مجموعه‌ای که طلایه‌دار علم، فرهنگ و نوآوری است، می‌تواند از طرق مختلف در جامعه مؤثر باشد که ارتباط با فضای اجتماعی یکی از این مسیرها است.
به گفته وی فضای اجتماعی بر فضای مجازی مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌ها را در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌دهد تا بتواند با فضای جامعه تعامل داشته باشد. ضمن آنکه موزه‌های علم و فناوری، نمایشگاه‌های علمی، پارک‌های علم و فناوری در فضای مجازی می‌توانند دامنه ارتباطات دانشگاه‌ها با فضای ا جتماعی را گسترده‌تر کنند.
دکتر احمدی با بیان اینکه در کشور ظرفیت‌های علمی بالایی وجود دارد، یادآور شد: کشور توانسته است در تولید مقالات رتبه اول را کسب کند، ولی در آنجایی که باید شاهد اثرگذاری دانشگاه‌ها و حضور دستاوردهای آنها در کشور باشیم، دچار خلاءهای جدی هستیم و تاکنون استادان و دانشمندان نتوانسته‌اند جای خود را در جامعه بیابند.
دکتر احمدی با بیان اینکه نظام حاکم بر دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشد که استادان نقش خود را در منطقه و کشور بیابند، اظهار کرد: در دنیا الگوهای موفقی به ویژه در کشورهای اروپایی وجود دارد که بر اساس آن با ایجاد شبکه ارتباطات اجتماعی، دانشگاه‌ها با لایه‌های مختلف جامعه در ارتباط هستند. چرا که این دانشگاه‌ها دریافته‌اند که وظایف اصلی آنها تنها تربیت دانشجو و گرفتن پروژه‌های تحقیقاتی نیست و چنین رویکردی موفقیت، پایداری، توسعه و ارتقا ی سطح فرهنگی و اجتماعی و مدیریتی را به دنبال دارد.
وی با اشاره به نقش رسانه‌ها در ایجاد تعاملات میان دانشگاه‌ها و فضای اجتماعی، تاکید کرد: ایجاد نظام ارتباطی میان این دو نهاد یک نظام دستوری، ارشادی و ضربتی نمی‌تواند باشد، بلکه یک نظام تحولی نیاز به گفتمان دارد.
دکتر احمدی با بیان اینکه زبان مشترک و سهم مشترک میان جامعه و دانشگاه‌ها ایجاد نشده است، ادامه داد: ما نیازمند حضور فعال و مشارکت همه آحاد جامعه در مسائل علمی و فناوری هستیم و اگر بخواهیم چنین تعاملی صورت بگیرد، باید ارتباطات در نظام درستی شکل بگیرد.
دکتر اکرم قدیمی، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و دبیر علمی همایش ملی "نظام تعامل دانشگاهی و فضای اجتماعی" گفت: مشارکت دانشگاه‌ها در ترویج فضیلت‌های شهروندی، صلح، رفاه و توسعه در پرتو آزاداندیشی و نقادی و نظارت عمومی از جمله ارزش‌هایی است که در راستای مسؤولیت اجتماعی دانشگاه به رشد و تعالی معنوی و مادی جامعه منجر می‌شود.
وی دانشگاه‌ها را به عنوان یکی از مهمترین نهادهای یک کشور دانست که علاوه بر وظیفه تعلیم و تربیت در حوزه‌های مختلفی چون قانونی، زیست‌محیطی، اخلاقی و نوع دوستی مسوولیت‌هایی را بر عهده دارند.
دکتر قدیمی انطباق آموزش‌های دانشگاهی با منافع و انتظارات جامعه را از دیگر مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه‌ها دانست و ادامه داد: مشارکت دانشگاه‌ها در ترویج فضیلت‌های شهروندی، صلح، رفاه و توسعه در پرتو آزاداندیشی و نقادی و نظارت عمومی از جمله ارزش‌هایی است که در راستای مسؤولیت اجتماعی دانشگاه به رشد و تعالی معنوی و مادی جامعه منجر می‌شود.
وی تاکید کرد: امروزه کشور به ساختارهایی نیاز دارد که دولت، نخبگان و جامعه را به هم متصل کند و اولین گام در این مسیر پذیرش مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها است.
دکتر قدیمی با اشاره به برگزاری این همایش ملی خاطر نشان کرد: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با ایجاد دبیرخانه دائمی تعامل نظام دانشگاهی و فضای اجتماعی امیدوار است با برگزاری سالانه این همایش، این امر به فرجامی نیک برسد.