‫ اخبار

بازدید دکتر باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیرکل شبکه پارک­های علم و فناوری کشورهای اسلامی (INSTP) از پژوهشگاه مواد و انرژی

دکتر علی باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیرکل شبکه پارک­های علم و فناوری کشورهای اسلامی (INSTP) و دکتر صابری دبیر اجرایی این شبکه به‌ منظور افزایش توانمندی و تقویت موضع در سطح ملی و بین­‌المللی، طی بازدید از ساختمان سبز، نمایشگاه دائمی دستاوردهای فناورانه، محل کارخانه نوآوری، آزمایشگاه‌ها، پایلوت‌ها و کارگاه‌ها، با مسئولین پژوهشگاه درخصوص نحوه همکاری‌ها و گسترش توانمندی‌های این مجموعه‌ها در پیشبرد اهداف شبکه‌ پارک­ های علم و فناوری کشورهای اسلامی (INSTP)، شبکه نانوفناوری جهان اسلام(INN) و همچنین شبکه آموزش مجازی جهان اسلام، گفتگو و تبادل نظر نمودند.

ارتباط شبکه دانشمندان جهان اسلام در حوزه نانو و شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری، فناوری‌های قابل ارائه به شرکت‌ها، تجهیزات و آزمون‌های شبکه نانو فناوری، دوره آموزشی تخصصی در حوزه نانوفناوری و کارگاه‌های اموزش مجازی، برگزاری کنفرانس‌های تخصصی مورد نیاز صنایع، شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی داخلی و خارجی، ارائه خدمات تخصصی، معرفی به مجموعه‌های خارجی و داخلی از طریق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت امور خارجه از جمله محورهای این همکاری مشترک بود.

دکتر خاوندی در این نشست ضمن قدردانی از حضور بازدیدکنندگان در پژوهشگاه، اظهار داشت: توانمندی‌های این مجموعه‌ها می‌تواند پتانسیل و ظرفیت خوبی چه در داخل و چه در خارج کشور ایجاد کند و این فرصت مناسبی برای کمک‌های متقابل ما در حوزه علم و فناوری در جهان اسلام می باشد.

دکتر باستی نیز ضمن دعوت مسئولین پژوهشگاه مواد و انرژی برای بازدید از پارک علم و فناوری گیلان، گفت: با توجه به اینکه چند سالی است که پارک علم و فناوری گیلان در برگزاری هفته پژوهش و فناری کشور دخیل است، شاهد فعالیت‌ها و اقدامات خوب پژوهشگاه مواد و انرژی هستیم.

وی با اشاره به اقدام شبکه‌ پارک­های علم و فناوری کشورهای اسلامی درخصوص آموزش دانشگاه‌ها و مجموعه‌های پژوهشی و فناوری کشور و راه اندازی دفاتر انتقال تکنولوژیTTO ، از برگزاری برنامه ای جهت توانمندسازی مدیران مراکز رشد و پارک های علم و فناوری برای کل کشورهای حاشیه دریای خزر خبر داد.

در ادامه دکتر صابری درخصوص موضوعاتی همچون تجاری‌سازی دستاوردهای نانو، تاسیس مراکز رشد تخصصی حوزه نانو، برگزاری دوره مجازی مراکز رشد و گسترش دفاتر توسعه فناوری توضیحاتی را ارائه داد.

در این نشست دکتر نادری سرپرست امور بین‌الملل پژوهشگاه با اشاره به تاریخچه و کلیاتی درمورد ساختار پژوهشگاه، درخصوص همکاری های علمی-بین المللی، دستاوردهای شاخص بین المللی، برگزاری کارگاه بین المللی نانو فناوری و انرژی‌های تجدیدپذیر، کسب رتبه سوم پژوهشگاه در پایگاه ISC، نقش اعضای هیات علمی پژوهشگاه در پیشبرد فعالیت‌های بین‌المللی، گذار از فعالیت‌های تبلیغاتی به فعالیت‌های پژوهشی و فناوری بین المللی، تبادل دانشجویان و تبیین روند فعالیت های بین‌المللی در مجموعه توضیح داد.

دکتر کاظم زاد رئیس دبیرخانه دائمی شبکه نانو فناوری جهان اسلام نیز در این نشست، رسالت‌ و مسئولیت‌ها، ماموریت‌ها و اهداف و نقش این شبکه در ایجاد بستر همکاری با دیگر نهادها را تشریح کرد.