‫ اخبار

صفحات: 1 2 3 4 5 ... » »»
با انگشت‌نگاری ژنتیکی در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی: اصالت برنج مشخص میشود

حسام شعبانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان زیست فناور کاوش پارسیان مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی گفت: با پیشرفته ترین روش تشخیصی تقلبات برنج را تشخیص میدهیم. در شرایطی به این دستاورد رسیده ایم که تا پیش از این به کمک روش‌های ژنتیکی به‌کاربرده شده شکل ظاهری برنج‌های تقلبی ازلحاظ ریخت و مورفولوژی قابل‌تشخیص نبود. متقلبان آن‌قدر ماهر بودند که این برنج‌ها را به‌گونه‌ای ترکیب می‌کردند که ازلحاظ شکل ظاهری هم نمی‌شد تشخیص داد که این برنج‌ها تقلبی هستند.

شعبانی گفت: در حال حاضر روش‌هایی بر پایه DNAوجود دارد و دقیقاً بر اساس نوع برنج انگشت‌نگاری ژنتیکی انجام می‌شود. در اصطلاح به آن دی‌ان‌ای فینگرپرینت (DNA fingerprinting) گفته می‌شود. بر اساس DNAو نه بر اساس شکل ظاهری ما می‌توانیم به‌راحتی تشخیص بدهیم که برنج چه نوع رقمی است. نه‌تنها نوع آن تشخیص داده می‌شود که حتی این را هم می‌توانیم متوجه شویم که چند درصد در آن برنج اختلاط وجود دارد. به عنوان مثال اگر 20 درصد رقم خوب و 80 درصد رقم نامرغوب باشد آن را اعلام می‌کنیم.

شعبانی تاکید کرد: ما در ایران هیچ رقیبی در این زمینه نداریم، و این روش را برای اولین بار در ایران بهینه سازی کردیم. تنها آزمایشگاهی که در دنیا از این روش تشخیص استفاده می کند آزمایشگاه یورو فین در آلمان هست که فقط روی بخش محدودی از ارقام مانند باسماتی که از جنبه تجاری حائز اهمیت هستند کار میکند.

وی افزود: ما علاوه بر این رقم، تمامی ارقام بومی و تجاری ایران را هم انگشت نگاری ژنتیکی و شناسنامه دار کرده ایم.

وی  با اشار به اینکه این شرکت با هدف ابداع و بهینه‌سازی روش‌های جدید آزمایشگاهی به ویژه روش‌های مبتنی بر دی ان‌ای (DNA) در حوزه مواد غذایی و دارویی تاسیس شده است، اظهار کرد: در سال 92 اولین آزمایشگاه همکار سازمان غذاودارو در زمینه تشخیص محصولات دستکاری شده ژنتیک را راه‌اندازی کردیم و در عین حال اولین آزمایشگاه تقلبات غذایی را به وسیله دی ان‌ای راه‌اندازی کرده ایم. می‌توان گفت طی دو سال پیاپی به عنوان آزمایشگاه برتر از سوی سازمان غذا و دارو معرفی و لوح کیفیت این سازمان را دریافت کردیم.

شعبانی درباره سابقه این فعالیت گفت: این روش در سال 1396 به درخواست سازمان غذا و دارو و با همکاری انجمن وارد کنندگان برنج ایران در آزمایشگاه زیست فناور کاوش پارسیان راه اندازی و در سال 1398 به بهره برداری رسید. پس از آن آزمایشگاه با سازمان غذا و دارو به صورت محدود همکاری داشته و تعداد نمونه هایی را آنالیز کرده و پاسخ داده است.اخیرا هم حدود 70 نمونه را از سازمان غذا و دارو جهت اعتبارسنجی دریافت کرده که پس از تعیین نوع رقم، مجوز رسمی سازمان غذا و دارو در این زمینه دریافت می شود.در حال حاضر به عنوان بخشی از خدمات دانش بنیان آزمایشگاه تاییدیه گرفته است.

مهندس عباسی در بازدید مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز از پارک علم و فناوری البرز؛ همکاری پارک علم و فناوری البرز و شرکت منطقه‌ای برق استان برای توسعه صنعت برق اولین شهرک دانش‌بنیان کشور در استان البرز راه‌اندازی می‌شود

 

مدیرعامل شرکت منطقه‌ای توزیع برق استان و هیئت همراه از پارک علم و فناوری البرز بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، دکتر حسن کریمی مدیرعامل شرکت توزیع منطقه‌ای برق استان و هیئت همراه از پارک علم و فناوری البرز با همراهی مهندس مهدی عباسی از دستاوردها و توانمندی‌های پارک علم و فناوری البرز بازدید کردند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز در این نشست صمیمی با اشاره به اینکه صنعت برق یک صنعت حیاتی برای کشور است گفت: این صنعت در فرآیند تولید و توزیع و مصرف با موضوعات و تجهیزات مختلفی سروکار دارد و همواره نیازمند دستاوردهای مختلف در عرصه دانش‌بنیان است.
دکتر حسن کریمی با اشاره به اینکه دستاوردهای پارک‌های علم و فناوری در عرصه دانش‌بنیان و فناور برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است یادآور شد: یکی از اولویت‌های اصلی ما این است که برق مجموعه‌های تولیدی به‌ویژه در عرصه تولید دانش‌بنیان که تولید و صادرات آن‌ها برای کشور حائز اهمیت بیشتری است قطع نگردد.
وی از افزایش تولید برق در مجموعه با توجه به نیاز بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی خبر داد و اعلام کرد: تلاش ما این است که تولید برق مجتمع تحقیقاتی را افزایش دهیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان البرز به لزوم همکاری هر چه بیشتر شرکت برق منطقه‌ای استان البرز با پارک علم و فناوری البرز و شرکت‌های دانش‌بنیان این مجموعه اشاره کرد و گفت: از دستاوردها و فناوری‌های تولیدی این مجموعه برای رفع نیازهای صنعت برق استان و کشور استقبال می‌کنیم.
وی به حضور استارت آپ در صنعت برق اشاره کرد و گفت: حضور استارت آپ و توجه به نوآوری‌ها در صنعت برق ازجمله اپلیکیشن های کاربردی در این بخش از سوی این شرکت موردتوجه و حمایت قرار می‌گیرد و ما از ایده‌های خوب در این حوزه استقبال می‌کنیم.
در ابتدای این نشست مهندس مهدی عباسی به تشریح توانمندی‌ها و ظرفیت‌های پارک علم و فناوری البرز اشاره کرد و گفت: استان البرز قطب اقتصاد دانش‌بنیان و فناور کشور است و پارک علم و فناوری استان البرز در اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی استان نقش مهم و سازنده‌ای دارد.
رئیس پارک علم و فناوری البرز و رئیس مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی با اشاره به مشکلات قطعی برق برای شرکت‌های تولیدی، صنعتی و دانش‌بنیان استان البرز گفت: لزوم بیش‌ازپیش سرمایه‌گذاری در صنعت برق در راستای رفع نیاز شرکت‌ها احساس می‌شود.
مهندس عباسی با اشاره به تجاری‌سازی و صادرات هفت میلیون یورویی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پارک علم و فناوری البرز خواستار توسعه و تقویت زیرساخت‌های این برق از سوی شرکت برق منطقه‌ای استان البرز شد.
رئیس پارک علم و فناوری البرز و رئیس مجتمع  تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی در این بازدید از ایجاد اولین شهرک دانش‌بنیان کشور در استان البرز خبر داد و اعلام کرد: این شهرک با حمایت دستگاه‌های مختلف از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد خواهد شد.
در این بازدید که معاونین مهندسی و نظارت، امور مشترکین، بهره وری و منابع انسانی و مالی شرکت منطقه‌ای برق استان البرز و معاونان و مدیران پارک علم و فناوری البرز نیز حضور داشتند چالش‌های قطعی برق در استان و همچنین لزوم توسعه زیرساخت‌های موردنیاز در تولید و توزیع برق مورد بحث و بررسی قرار گفت.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی در بازدید از پارک علم و فناوری البرز؛ حمایت لازم از پارک علم و فناوری البرز می تواند اقتصاد دانش بنیان البرز و تهران را متحول کند

 

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی در بازدید از توانمندی ها و دستاوردهای پارک علم و فناوری البرز اعلام کرد: حمایت لازم و موثر از پارک علم و فناوری البرز می تواند اقتصاد دانش بنیان استان  البرز و حتی استان تهران را متحول کند.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، دکتر هادی قوامی معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی به همراه مهندس زره تن و مهندس خدابخشی نمایندگان شهرستان های پاوه و الیگودرز در مجلس شورای اسلامی از دستاوردهای پارک علم و فناوری البرز و همچنین دستاوردهای پژوهشکده گیاهان دارویی مستقر در مجتمع علمی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی بازدید کردند و از نزدیک با دستاوردهای حوزه دانش بنیان این مجموعه آشنا شدند.

رئیس پارک علم و فناوری البرز در ابتدای این بازدید با تشریح برخی از دستاوردها و توانمندی های این پارک گفت: پارک علم و فناوری البرز از نظر شاخص های ارزیابی یکی از استان های موفق کشور است و در سال 1399 بیش از 900میلیارد تومان فروش داشته و صادرات آن نیز حدود هفت میلیون یورو بوده که  حاکی از موفقیت شرکت های دانش بنیان و فناور پارک است.

وی با اشاره به شرایط اشتغال زایی در این مجموعه گفت: در این مرکز برای بیش از دو هزار نفر اشتغال ایجاد شده است. همچنین تلاش ما در این پارک و مجتمع در راستای همکاری و انجام پروژه های مشترک با بخش خصوصی است.

مهندس مهدی عباسی با اشاره به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان تصریح کرد: صندوق پژوهش و فناوری استان نیز با اعتباری بالغ بر 100 میلیارد تومان در برای ارائه تسهیلات لازم به فناوران و پژوهشگران استان فعال است..

وی با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری البرز در رتبه آخر تخصیص بودجه قرار دارد گفت: از همه نمایندگان محترم مجلس برای حضور در این مجموعه تشکر می کنیم و انتظار داریم بودجه پارک علم و فناوری البرز براساس شاخص ها و ارزیابی های تخصصی در سال 1401 به رقم قابل قبول ارتقاء یابد.

از دستاوردهای دانش بنیان پارک علم و فناوری البرز حمایت می کنیم

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی در بازدید از پارک علم و فناوری البرز نیز با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس نگاه حمایتی از حوزه فناوری، تجاری سازی و به طور کلی اقتصاد دانش بنیان دارند گفت: پارک علم و فناوری البرز علاوه استان البرز، با توجه به نزدیکی به پایتخت می تواند به اقتصاد دانش بنیان سایر استان ها از جمله تهران کمک کند و در صورت حمایت لازم این پارک البرز می تواند اقتصاد دانش بنیان البرز و تهران را متحول کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با  اشاره به اهمیت استفاده از گیاهان دارویی و انقلابی که می توان با جایگزینی داروهای شیمیایی در دنیای دارو انجام داد خاطرنشان کرد: تغییر جهت از داروهای شیمیایی به دارو های گیاهی بدون شک یکی از مهمترین رسالتهای مجلس است.

معاون امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر حمایت از استان ها در قالب آمایش سرزمینی گفت: در اصل 48 قانون اساسی نیز بر رشد دادن هر منطقه به فراخور پتانسیل و استعداد آن تاکید می کنیم. ما گیاهان نادر و کم نظیری در مناطق مختلف کشور داریم و باید بتوانیم از آن ها در راستای تولید و تجاری سازی  استفاده کنیم. تولید فکر باید منجر به تولید محصول شود.

وی بر لزوم مدیریت صحیح منابع مالی تاکید کرد و گفت:با تعیین محل مصرف اعتبارات مشخص شده ، می توان بسیاری از مشکلات شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه را برطرف کرد و در این زمینه تلاش می کنیم مشکل شرکت های دانش بنیان و فناور پارک علم و فناوری البرز نیز با حمایت لازم برطرف شود.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر اهمیت محافظت از دانش و علم استفاده از گیاهان دارویی بر حمایت از فعالیت های پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی اشاره کرد و  افزود:  بسیاری از گیاهان دارویی و کاربرد و روش استفاده از آنها نسل به نسل بین مردم بومی منتقل شده است‌ . اما چالش فعلی ما این است که این دانش در حال از بین رفتن است و ما می توانیم با تخصیص اعتبار برای آن ها این اطلاعات و دانش را ثبت و ضبط کنیم. باید به تجاری سازی این گیاهان دارویی توجه شود و در یک برنامه بلند مدت بسیاری از داروهای شیمیایی جای خود را به گیاهان دارویی بدهند؛ انتظار داریم این ماموریت مهم در جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز مورد توجه جدی قرار بگیرد.
قوامی همچنین بر لزوم عدم تمرکز سرمایه در پایتخت اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر 62 درصد از نقدینگی کشور در استان تهران است. مجلس می تواند با برقراری توازن منطقی میان مناطق کم برخوردار و کم درآمد با شهرهای بزرگ و صنعتی، شرایط پیشرفت و توسعه در این مناطق را برای آنها فراهم کند. وقتی پولی نباشد که بتوان با آن چرخ اشتغال و تولید ‌را بچرخاند، نمی توان انتظار کارهای بزرگ در مناطق محروم داشت.

وی در پایان با تاکید بر آموزش صحیح و لزوم آگاه سازی فعالان حوزه کشاورزی  گفت: ما باید تلاش کنیم تا افراد شاغل و فعالان و تولیدکنندگان حوزه کشاورزی در استانها را با پتانسیل و توانایی های خود و زمین کشاورزی خود آشنا کنیم. افراد متخصص و دانش آموخته می توانند با بررسی و تشخیص ویژگی های خاص و منحصر به فرد هر منطقه، نقشه راهی برای کشت محصول طراحی کنند و اجرای آن را به دست مردمی که در این مناطق زندگی می کنند بسپارند. این شیوه ای است که می توان از طریق افزایش بهره وری به رشد اقتصادی رسید.

در این بازدید دکتر غفارزادگان رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی نیز دستاوردهای این پژوهشکده را تشریح کرد که مورد توجه دکتر قوامی معاون وزیر اقتصاد و دارایی قرار گرفت.

معاون پارلمانی و امور مجلس وزارت اقتصاد و دارایی در پایان این بازدید قول داد، از طریق مجلس شورای اسلامی موضوع افزایش بودجه پارک علم و فناوری البرز و پژوهشکده گیاهان دارویی را پیگیری و دنبال نماید.

در حاشیه بازدید رییس پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی از نمایشگاه سنگ MARMOMAC ورونا اعلام شد: برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزش تجاری سازی مشترک بین ایران و ایتالیا

در اجرای مفاد تفاهم نامه میان پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی و انجمن سنگ ایران ، دکتر فریبرز مسعودی ریاست پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی به نمایندگانی از پارک و دانشگاه شهید بهشتی در پنجاه و ششمبن نمایشگاه بین المللی سنگ(MARMOMAC)  مستقر در ورونا- ایتالیا حضور یافت.

نمایشگاه بین المللی مارمومک ورونا که 7 تا 10 مهر ماه 1400 برگزار شد یکی از چند رویداد مهم صنعت سنگ جهان است که کل زنجیره تأمین را شامل شده و هرساله فعالین حوزه صنعت سنگ، اعم از معدن داران، کارخانه داران، سازندگان ماشین آلات و بازرگانان از سراسر جهان از آن بازدید میکنند. این نمایشگاه هرساله طیف گسترده ای از محصولات خام تا محصولات نیمه تمام و نهایی، از ماشین آلات و فناوری های فرآوری تا کاربردهای احتمالی سنگ در معماری و طراحی را شامل میشود.

در حاشیه این نمایشگاه نشست مشترک میان نمایندگان دانشگاه شهید بهشتی،انجمن سنگ ایتالیا و انجمن سنگ ایران برگزار شد و به موجب آن برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزش تجاری سازی مشترک بین ایران و ایتالیا در دستور کار قرار گرفت.

نمایشگاه سنگ مارمومک شاید تنها نمایشگاه تجاری در حوزه سنگ باشد که حضور و بازدید از آن برای  فعالان این حوزه اهمیت دارد. این نمایشگاه تجاری بین‌المللی نخستین بار در سال 1961 برپا شد و ابتدا تنها بازار ایتالیا را پوشش می‌داد. اما اکنون پس از شصت سال فعالیت به محل گردهمایی عرضه‌کنندگان و متقاضیان از سرتاسر جهان تبدیل شده و بدین ترتیب در تعیین روند کلی صنعت سنگ نقش پررنگی یافته است.

 

 

جامعه المصطفی محور توسعه فناوری بین المللی علوم اسلامی

 

 به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم رئیس جامعه المصطفی العالمیه در دیدار با رئیس پارک علم و فناوری استان قم مهارت آموزی و نگرش کاربردی به علوم اسلامی را یکی از محورهای مهم رویکرد آموزشی جامعه المصطفی قلمداد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی در نشست خود با مدیران پارک علم و فناوری استان با اشاره ظرفیت های علمی و آموزشی این مجموعه گفت: واحدهای آموزشی جامعةالمصطفی در داخل و خارج کشور، میزبان هزاران دانش‌پژوه از ده‌ها ملیت گوناگون است و همکاری و ارتباط گسترده‌ای نیز میان المصطفی با نهادهای علمی و دانشگاهی در ایران و سراسر جهان وجود دارد.

وی، با تشریح حوزه‌های دانشی جامعةالمصطفی، خاطرنشان کرد: براساس طرح تحول آموزشی جامعةالمصطفی، 150 رشته گرایش کنونی، به چهارصد رشته گرایش افزایش خواهد یافت که همگی این رشته‌ها از مقاطع کارشناسی تا دکتری، براساس مجوز وزارت علوم و فناوری و مدرک رسمی ارائه می‌شوند.

وی، با اشاره به فعالیت دانشگاه مجازی المصطفی و مرکز آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی در جامعةالمصطفی، تصریح کرد: تعداد زیادی از دانش‌پژوهان، که امکان استفاده از آموزش‌های حضوری المصطفی را ندارند، از امکان تحصیل در دانشگاه مجازی المصطفی بهره‌مند هستند و مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت نیز سالانه میزبان تعداد زیادی از استادان و دانش‌پژوهان از سراسر جهان است.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: دانش‌پژوهانی که برای تحصیل به جامعةالمصطفی می‌آیند، لازم است از مهارت‌های کاربردی کافی بهره‌مند باشند؛ بدین منظور، المصطفی مرکز آموزش‌های کاربردی و مهارتی را راه‌اندازی نموده است.

حجت الاسلام عباسی، در پایان، کاربست دانش‌ها و پژوهش‌ها و تبدیل آنها به محصول را یکی از خلأهای فعالیت‌های علمی و دانشگاهی برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت گفتمان انقلاب اسلامی، باید به سمت گسترش فعالیت‌ها در عرصه جهانی گام برداریم. جامعةالمصطفی یکی از پل‌های مهم ارتباطی میان جمهوری اسلامی ایران با ملت‌های جهان به شمار می‌آید که این ظرفیت ذی‌قیمت می‌تواند در بخش‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. گام نخست برای استفاده از این ظرفیت، توانمندسازی دانش‌پژوهان المصطفی است که امیدواریم با همکاری پارک علم و فناوری استان، در این زمینه گام های خوبی برداشته شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان قم نیز در این نشست گفت: توسعه فناوری‌ها و تجاری‌سازی آنها، مأموریت اصلی پارک علم و فناوری به شمار می‌آید. فناوری‌ها شامل دو دسته سخت و نرم می‌شود و برخلاف فناوری‌های سخت، که از گذشته حائز اهمیت بوده، فناوری‌های نرم در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و امروز جایگاه مهمی دارد.

سید حسین اخوان علوی خاطرنشان کرد: فعالیت پارک‌های علم و فناوری در کشور ما از سابقه طولانی برخوردار نیست و به اواخر دهه 70 بازمی‌گردد که نخستین مرکز رشد در اصفهان شکل گرفت و امروز به شهرک علمی- تحقیقاتی اصفهان مبدل شده است. امروز در همه استان‌های کشور پارک علم و فناوری راه‌اندازی شده است و برخی از استان‌ها نیز از پارک‌های دانشگاهی برخوردار هستند. هم‌اکنون بیش از دویست مرکز رشد در کشور فعالیت دارند که در واقع، هسته فعالیت پارک‌های علم و فناوری به شمار می‌آیند.

وی، با اشاره به اینکه طرح تأسیس پارک علم و فناوری استان قم در سال 1383ش آغاز شد و در سال 1391ش تأسیس گردید، اظهار داشت: تعداد واحدهای فناور استان، امروز به بیش از صد واحد رسیده است که حدود 35 واحد فناور آن در مرکز رشد انسانی و اسلامی فعال هستند. همچنین استان قم با 107 شرکت دانش‌بنیان، در رتبه ششم کشور قرار دارد. البته هنوز پارک علم و فناوری قم در ابتدای مسیر خود قرار دارد و امیدواریم در آینده به توفیقات بیشتری دست یابد.

اخوان علوی، با اشاره به تأسیس مرکز رشد و نوآوری حوزه در چارچوب امضای تفاهم‌نامه میان پارک علم و فناوری قم و مرکز مدیریت حوزه علمیه، یادآور شد: در استان قم پنج شتاب‌دهنده فعال هستند که به رشد شرکت‌های نوبنیان کمک شایانی می‌نمایند و مدیریت برخی از این شتاب‌دهنده‌ها، از شخصیت‌های فرهنگی یا حوزوی هستند.

21 مهر 1400
با هدف همکاری؛ بازدیدرئیس دفتر تحقیقات کاربردی نیروی انتظامی استان البرز از پارک علم و فناوری البرز /پارک علم و فناوری البرز و مراکز رشد زیر مجموعه آن بهترین مکان برای پرورش ایده‌های مختلف

با هدف همکاری؛

بازدیدرئیس دفتر تحقیقات کاربردی نیروی انتظامی استان البرز از پارک علم و فناوری البرز /پارک علم و فناوری البرز و مراکز رشد زیر مجموعه آن بهترین مکان برای پرورش ایده‌های مختلف

سرهنگ نگهبان رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی نیروی انتظامی استان البرز با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری البرز بهترین مکان برای پرورش ایده‌های مختلف است، از پارک البرز جهاددانشگاهی بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری البرز، سرهنگ نگهبان و تیم همراه در این بازدید از نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پارک علم و فناوری البرز بازدید کردند.

مهندس مهدی عباسی در حاشیه این بازدید با اشاره به توانمندی‌ها و دستاوردهای پارک علم و فناوری البرز گفت: میزان فروش این پارک درسال 1399  بیش از 900میلیارد تومان بوده و همچنین میزان صادرات این شرکت‌ها به هفت میلیون یورو رسیده است.

وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: مجموعه مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز در یک بستر هم‌افزا برای تحقق این فرمایش رهبری تلاش می‌کنند.

مهندس عباسی بر همکاری پارک با همهٔ دستگاه‌های علمی و اجرایی استان تأکید کرد و گفت: حضور و همکاری مجموعه نیروی انتظامی در پارک علم و فناوری البرز، زمینه‌ساز امنیت روحی روانی و اقتصادی برای توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در استان است. همچنین این پارک با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور خود آمادهٔ همکاری در زمینه‌های مختلف با فرماندهی انتظامی استان البرز است.

مهندس نگهبان نیز در این نشست بر همکاری با مجموعه مجتمع تحقیقاتی، پارک علم و فناوری البرز و شرکت‌های دانش‌بنیان عضو پارک تأکید کرد و گفت: پارک علم و فناوری البرز و مراکز رشد زیرمجموعه آن بهترین مکان برای پرورش ایده‌های مختلف هستند و ما تلاش می‌کنیم از ظرفیت و توانمندی این مجموعه برای معرفی ایده‌های مختلف که در مرکز تحقیقات و سایر بخش‌های نیروی انتظامی شکل می‌گیرد، استفاده کنیم.

معاون فرماندهی نیروی انتظامی استان البرز با اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات نیروی انتظامی افزود: همکاری دو مجموعه پارک و مرکز می‌تواند دستاوردهای بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف فناوری، علمی، تحقیقاتی و امنیتی به همراه داشته باشد.

وی از مهندس عباسی و مدیران پارک علم و فناوری البرز برای بازدید از فرماندهی نیروی انتظامی استان و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی این نیرو در استان دعوت به عمل آورد.

21 مهر 1400 برچسب‌ها: همکاری, پارک البرز, نیروی انتظامی
تأکید رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی برافزایش بودجه پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی


رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از برنامه‌های مجلس درزمینه حمایت از پژوهش حمایت از جهاد کشاورزی است وافزود؛ هزینه درزمینه پژوهش به نتیجه می‌رسد. 
علیرضا منادی سفیدان بابیان اینکه امسال  4هزار و 200 میلیارد تومان بودجه در حوزه پژوهش کشور اختصاص داده‌شده گفت: این میزان شامل هزار میلیارد برای صندوق نوآوری و شکوفایی، هزار میلیارد وام و 2 هزار و 200 میلیارد تومان برای معاونت علمی و فناوری تخصیص‌یافته است که همگی در راستای حمایت از جهاددانشگاهی است.
منادی  با اشاره به اینکه البرز استان سوم ازلحاظ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان است، تأکید کرد: استان تازه تأسیس البرز ایران کوچک است و از تمام قومیت‌ها  در این استان  حضور دارند. بنابراین صرف بودجه بیشتری برای این استان الزامی است.
وی ضمن تماس تلفنی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقاضای حمایت مالی برای مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز را مطرح کرد که با استقبال سورنا ستاری مواجه شد.
منادی  با اشاره به توانایی‌ها و ظرفیت‌های مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز به تلاش برای جذب بودجه بیشتر برای این مجموعه تأکید کرد و گفت: اکنون جبهه جنگ پارک‌های علم و فناوری ما هستند و باید از ظرفیت‌های البرز برای توسعه مجموعه پارک علم و فناوری البرز استفاده کرد.

تأکید دکتر ستاری بر حمایت بیشتر از جهاددانشگاهی
در این مراسم دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بر حمایت بیشتر از مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز تأکید نمود و اعلام کرد این حمایت‌ها را افزایش خواهد داد.
حمایت از جهاددانشگاهی موجب توسعه فناوری و ایجاد ارزش چند برابری می‌شود
رئیس جهاددانشگاهی نیز در این بازدید با تشریح برخی از دستاوردهای جهاددانشگاهی به‌ویژه فعالیت‌ها و دستاوردهای این نهاد در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز تصریح کرد: جهاددانشگاهی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری دارد که اگر بودجه‌ها و حمایت‌های لازم از آن صورت بگیرد می‌تواند دستاوردهایی باارزش افزوده چند برابری عاید کشور نماید.
دکتر حمیدرضا طیبی با تشریح برخی از دستاوردهای این نهاد در توسعه فناوری در بخش‌های فنی و مهندسی، کشاورزی، پزشکی، گیاهان دارویی و پرورش انواع دام‌ها با نژاد و ژن جدید و ... خاطرنشان کرد: برای تولید انبوه و گسترش این دانش‌ها به جامعه در سراسر کشور به حمایت‌های جدید نیاز داریم؛ آنچه همه مسئولان و مدیران در جهاد می‌بینند این است بودجه‌ای که به این نهاد اختصاص می‌یابد به ارزش‌افزوده چند برابری منجر می‌شود.
وی با تصریح اینکه مشکل تولید دانش و فناوری در کشور نداریم اظهار داشت: جهاددانشگاهی در بحث تجاری‌سازی و تولید انواع فناوری‌ها ازجمله واگن‌های قطار، دکل‌های نفت، فرستنده‌های رادیویی، مته‌های حفاری و ... توانمندی خود را به اثبات رسانده و اگر حمایت‌های لازم صورت بگیرد، دستاوردها و فعالیت‌ها چند برابر خواهند شد.
رئیس جهاددانشگاهی در این بازدید که با حضور نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی انجام شد به موضوع مهم نبود آزمایشگاه‌های مرجع در کشور اشاره کرد و گفت: آزمایشگاه‌های مرجع در کشورهای مختلف در کنار صنایع شکل می‌گیرند و این امر با حمایت‌های مجلس و دولت می‌تواند توسط جهاددانشگاهی در بخش‌های مختلف شکل بگیرد و با شبیه‌سازی‌های مناسب به توسعه صنعت بادانش فنی تولیدی توسط جوانان کشورمان بیانجامد.


در این بازدید مهندس مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز با تقدیر و تشکر از رئیس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی برای حضور در پارک علم و فناوری البرز خاطرنشان کرد؛ خوشبختانه دستاوردهای خوب جهاد دانشگاهی در مجتمع علمی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز موجب اقبال و توجه مسئولان بویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی شده است. 
وی افزود نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به بحث کمبود بودجه پارک علم و فناوری البرز  واقف بوده و اذعان دارند این پارک در ردیف آخر بودجه در بین پارک های علم و فناوری کشور قرار دارد،از این رو قول مساعد دادند برای سال 1401 بودجه این پارک ترمیم و احیا شود و به جایگاه واقعی و مطلوب متناسب با ارزیابی های کلان آن ارتقا یابد.

گفتنی است در این بازدید نیم روزه آقایان دکتر فرهاد بشیری نماینده پاکدشت، حسین حق وردی نماینده ملارد و شهریار، محمدرضا احمدی نماینده رشت، شیوا قاسمی پور نماینده سروآباد و مریوان، رضا حاجی پور و ...حضور داشتند و از مراکز ، پژوهشکده ها و پژوهشگاه های مجموعه بازدید نمودند که ضمن تقدیر از دستاوردهای مجتمع تحقیقاتی شهدای  جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز بر حمایت از این مجموعه تأکید کردند.

20 مهر 1400
دوره آموزشی آنلاین آشنایی با قانون تجارت و ثبت شرکت‌ها

دوره آموزشی آنلاین با عنوان «آشنایی با قانون تجارت و ثبت شرکت‌ها» در روز دوشنبه مورخ26 مهرماه 1400 از ساعت 08:30  الی 12:30 برگزار خواهد شد.

 

 

زمان برگزاری دوره:

دوشنبه مورخ 26  مهرماه 1400

مدرس دوره:

دکتر محمد رادپور؛

دکتری حقوق خصوصی، وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی (صنعتی، تجاری و کسب و کار)

سرفصل‌های دوره:

  • تاسیس شرکتهای سهامی خاص و مسوولیت محدود
  • انواع سهام شهرکت های سهامی و سهم الشرکه
  • وظایف و اخیارات مجامع شرکت ها
  • وظایف و اختیارات هیات مدیره
  • وظایف و اختیارات مدیر عامل

هزینه شرکت در این دوره آموزشی 100 هزار تومان می باشد.

  • هزینه حضور هسته های فناور مستقر در دوره پیش رشد، با حمایت پارک می باشد!
  • 70% تخفیف، ویژه واحدهای فناور مستقر در پارک و مرکز رشد.‌
  • 50% تخفیف، ویژه دانشجویان
  • 50% تخفیف، ویژه اعضاء محترم هیأت علمی دانشگاه‌های استان
  • 50% تخفیف، ویژه همکاران سایر پارک‌های کشور

شماره شبا جهت واریز وجه

IR 2301 0000 4001 1048 0301 9083

شناسه پرداخت

305104851113526

بانک مرکزی، به نام پارک علم و فناوری استان مرکزی

 

علاقمندان جهت ثبت نام می توانند از طریق مراجعه به آدرس اینترنتی: http://astp.irislms.ir/  و یا تماس با تلفن 4-32802601-086 واحد آموزش (داخلی 119) اقدام فرمایند.

جهت اطلاع از نحوه ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی اینجا کلیک کنید.

20 مهر 1400
نخستین نشست هم افزایی مدیران زیست بوم نوآوری و فناوری استان قم برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان قم، معاون فناوری پارک علم و فناوری استان قم، با بیان اینکه یکی از معضلات زیست بوم فناوری نبود انسجام و هم افزایی است گفت: متاسفانه در زیست بوم فناوری استان شاهد پراکنده کاری و رویکرد جزیره ای هستیم.

دکترحمید رضا شوشتری پور در نخستین نشست هم افزایی مدیران زیست بوم نوآوری و فناوری که در پارک علم و فناوری استان قم برگزار شد، با اشاره به اینکه باید در زیست بوم فناوری استان یک شبکه منسجم ایجاد کرد گفت: این شبکه تعاملی می تواند در دوبخش مدیران فناوری و فناوران ایجاد شود تا بتوانیم به یک چارچوب و منطق مشخص در شناخت ظرفیت و کاستی های زیست بوم فناوری  دست پیدا کنیم.

وی با تاکید براینکه باید اولویت استان توجه به نوآوری و فناوری باشد گفت: متاسفانه در خصوص راه اندازی و تکمیل کارخانه نوآوری با مشکلات متعددی مواجه شدیم. در حال حاضر با اختصاص فضایی در محل دانشگاه و ادیان مذاهب و با همکاری مناسب این دانشگاه، در حال راه اندازی کارخانه نوآوری هستیم.

در بخش دیگری از این نشست، کارگزار فن بازار منطقه ای استان قم با تشریح فعالیت فن بازار گفت: مدل همکاری با فن بازار مدل بسیار ساده ای است و شرکت های فناور می توانند از این طریق از خدمات فن بازار استفاده کنند.

دکتر مهدی مرادی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهین راد پژوه با بیان اینکه فن بازار در استان قم دیر فعالیت خود را آغاز کرده است گفت: فن بازار در زمینه علوم انسانی و اسلامی برنامه ندارد و باید متولیان حوزه علوم انسانی با توجه به ظرفیت های غنی استان قم زیرساخت های توسعه فناورانه علوم انسانی و اسلامی را فراهم کنند.

این نشست که با حضور 15 تن از مدیران زیست بوم فناوری و نوآوری برگزار شد و هریک از فعالان و متولیان حوزه فناوری مباحثی چون لزوم شبکه سازی، هم افزایی و همکاری میان فناوران، رفع موانع و قوانین دست و پاگیر در حمایت از فناوران، حمایت مادی و معنوی از شتاب دهنده ها و گروه های استارتاپی، شناسایی، احصاء و بهره گیری از تمام ظرفیت ها و توانمندی های حوزه فناوران استان  را مطرح و بررسی کردند

شانزدهمین جلسه شورای مرکز رشد سال جاری برگزار شد

شانزدهمین جسله شورای مرکز رشد جامع پارک با حضور اعضای شورا و با هدف بررسی درخواست پذیرش1 شرکت و همچنین بررسی امکان تمدید زمان استقرار 3 شرکت فناور، در روز دوشنبه مورخ 19 مهر ماه سال جاری در محل سالن جلسات پارک برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان مرکزی، در این جلسه درخواست پذیرش شرکت "پیشتازان زیستی مدیسه" با ایده محوری "دستیابی به دانش فنی تولید آنزیم پانکراتیک" مورد بررسی قرار گرفت و با پذیرش و استقرار این شرکت بر اساس نظر اعضای شورا در مرکز رشد جامع پارک موافقت به عمل آمد.

همچنین در ادامه جلسه درخواست تمدید استقرار شرکت‌های "هانا ژن" با ایده محوری "تولید کیت تشخیصی آنفولانزای A،  B و کرونا ویروس جدید به روش RT-qPCR"، "ویستا شبکه آریا" با ایده محوری "طراحی و ساخت سیستم هوشمند امنیتی خودرو شامل سیستم آلارم ضربه، سنسور حرکت، GPS، کنترل از طریق سیم کارت توسط گوشی" و شرکت "پژوهشگران فناور رهنما" با ایده محوری "راه‌اندازی و ایجاد مرکز شتاب‌دهی نوآوری و توسعه کسب و کار" با حضور اعضای شورا و نمایندگان این شرکت‌ها، در مرکز رشد جامع فناوری، مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

پایان خبر./

19 مهر 1400
صفحات: 1 2 3 4 5 ... » »»

جستجوی محتوا

جستجو با برچسب

# پارک علم و فناوری استان سمنان # پارک علم و فناوری یزد #پارک علم و فناوری استان سمنان اداره خدمات فنی و تخصصی پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر البرز تفاهم نامه جهاددانشگاهی دانش بنیان دانشگاه شهید بهشتی دکتر طیبی شرکت دانش بنیان فناور مجتمع تحقیقاتی مرکز رشد مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی مهندس عباسی وبینار پارک البرز پارک علم و فناوری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی پارک علم و فناوری استان سمنان پارک علم و فناوری البرز پارک علم و فناوری خراسان پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر پارک علم و فناوری خوزستان پارک علم و فناوری دانشگا تهران پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان پارک علم و فناوری فارس پارک علم و فناوری قزوین پارک علم و فناوری قم پارک علم و فناوری مازندران پارک علم و فناوری همدان پارک علم و فناوری کردستان پارک علم و فناوری گیلان پارک علم و فناوری یزد پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی