‫ moradnejad بلاگ

#پارک علمی سازمانی است که توسط متخصصین حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق ترویج فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکت‌ها و مؤسسات #دانش_بنیان است. برای تحقق این هدف، پارک علمی جریان دانش و تکنولوژی را در بین دانشگاه‌ها، موسسات تحقیق و توسعه، شرکت‌ها و بازار مدیریت می‌کند.


پارک‌های علم با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند: به‌عنوان مثال، پارک‏های پژوهشی، پارک‏های علمی، مراکز فناوری، پارک فناوری، و مراکز نوآوری و شهرهای علمی. بااین‌حال، عبارت «پارک تحقیقاتی» بیشتر در ایالت متحده، عبارت «پارک علم» عمدتاً در اروپا، و عبارت «پارک فنی» بیشتر در آسیا متداول است.
بسیاری از پارک‌های علم و فناوری به دانشگاه‌ها وابسته‌اند. در آمریکا هر پارک با یک یا چند موسسه علمی/پژوهشی/آموزش عالی رابطه دارد و در انتقال فناوری و مهارت‌های تجاری بین تیم‌های دانشگاهی و صنعت نقش دارند.
اولین پارک علمی دنیا در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا در سال ۱۹۵۰ با نام پارک علم استنفورد تاسیس شد و نتیجه آن تبدیل شدن #سیلیکون_ولی از یکی از فقیرترین مناطق ایالات متحده آمریکا به یک مرکز جهانی فناوری، مالی، آموزش و پژوهش بود. بسیاری از نوآوری‌های تکنولوژیک در این پارک‌ها رخ می‌دهد و جایگاهی برای شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌بنیان وکارآفرین است.

... بیشتر

بایگانی