‫ مفهوم پارک علم و فناوری در دنیا

#‫پارک علمی سازمانی است که توسط متخصصین حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق ترویج فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکت‌ها و مؤسسات #‫دانش_بنیان است. برای تحقق این هدف، پارک علمی جریان دانش و تکنولوژی را در بین دانشگاه‌ها، موسسات تحقیق و توسعه، شرکت‌ها و بازار مدیریت می‌کند.


پارک‌های علم با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند: به‌عنوان مثال، پارک‏های پژوهشی، پارک‏های علمی، مراکز فناوری، پارک فناوری، و مراکز نوآوری و شهرهای علمی. بااین‌حال، عبارت «پارک تحقیقاتی» بیشتر در ایالت متحده، عبارت «پارک علم» عمدتاً در اروپا، و عبارت «پارک فنی» بیشتر در آسیا متداول است.
بسیاری از پارک‌های علم و فناوری به دانشگاه‌ها وابسته‌اند. در آمریکا هر پارک با یک یا چند موسسه علمی/پژوهشی/آموزش عالی رابطه دارد و در انتقال فناوری و مهارت‌های تجاری بین تیم‌های دانشگاهی و صنعت نقش دارند.
اولین پارک علمی دنیا در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا در سال ۱۹۵۰ با نام پارک علم استنفورد تاسیس شد و نتیجه آن تبدیل شدن #‫سیلیکون_ولی از یکی از فقیرترین مناطق ایالات متحده آمریکا به یک مرکز جهانی فناوری، مالی، آموزش و پژوهش بود. بسیاری از نوآوری‌های تکنولوژیک در این پارک‌ها رخ می‌دهد و جایگاهی برای شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌بنیان وکارآفرین است.


در پارک های علمی برنامه‌های مختلفی انجام می شود، به طور مثال یکی از برنامه های موفق که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است، پروژه به نام Talentos است، این برنامه توسط یکی از پارک‌های علم و فناوری برزیل به نام Tecnosinos آغاز شد، بسیاری از شرکت های فعال در پارک علمی از این برنامه استقبال کردند، تمرکز این برنامه در آموزش به دانش آموزان بالای نه سال است که بخشی از این آموزش ها از طریق برگزاری تور و کارگاه‌های مختلف انجام می‌شود. برگزارکنندگان این برنامه معتقدند که گذراندن اوقات خوش در این کارگاه‌ها، باعث می‌شود که دانش آموزان به گذراندن دوره‌های تکنیکال برای ارتقای سطح دانش خود روی آورند.
هدف از تشکیل پارک علم و فناوری به شرایط منطقه یا کشوری که در آن تاسیس می‌شود بستگی دارد.
اما برخی اهداف مشترک همه پارک‌ها عبارتند از:

  • سازماندهی اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری
  • تشویق به سرمایه گذاری و ایجاد شرکت های جدید
  • تشویق نوآوری و ایجاد یک محیط اقتصادی مطلوب
  • استخدام تعداد بیشتری از متخصصان جوان که انگیزه ماندن در کشور دارند

ساختار پارک‌های علم و فناوری با هم متفاوت است اما اغلب آنها ساختار انعطاف پذیری دارند ، فاقد بخش ستادی گسترده هستند و بیشتر نیروهای آنها را نیروهای صفی تشکیل می‌دهند از بخش‌های ساختاری پارک‌ها، می‌توان به واحدهای تحقیق و توسعه و مراکز انتقال فناوری اشاره کرد.

منابع:

  1. https://www.raco.cat
  2. http://www.unesco.org
  3. www.iasp.ws
  4. شادان (۱۳۹۲)، تحلیل و طراحی ساختار مناسب پارکهای علم و فناوری ایران، فصلنامه تخصصی پارک‌ها و مراکز رشد، سال دهم، شماره ۳۷

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 1

بایگانی